btbilgi

Tasarımcılar ve mimarlar için en büyük problem, tasarladıkları şeylerin gerçeğe dönüşmeden önce nasıl görüneceklerini tam olarak bilememeleri. Her ne kadar grafik teknolojisi çok gelişmiş olsa da, bir nesneyi üretilmeden önce üç boyutlu ortamda görebilmenin sağlayacağı avantaj çok büyük. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri de bunun için ideal. İşte şimdi bu alanda yeni ve iddialı bir cihaz var: Meta artırılmış gerçeklik gözlüğü.

California kökenli Meta firması yeni değil belki ama piyasaya çıkmış ilk artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) cihazları olan Meta 2 için uzun zamandır uğraşıyorlar. 130 çalışanı olan firma 75 milyon dolarlık yatırım sayesinde ürünlerini geliştiriyor. Firmanın en büyük rakibi, çok konuşulan AR gözlüğü HoloLens (3 bin dolar) ile Microsoft ve kendisinden “mucizevi” diye bahsedilen cihazını henüz gerçek dünyada göremediğimiz Magic Leap.

Meta 2 gözlüğü yüksek çözünürlüklü (2550×1440 piksel) bir ekranda 90 derecelik bakış açısı sunuyor. Öne bakan 720p kameraya, hareket/pozisyon algılayan sensörlere ve dört hoparlörlü dahili ses sistemine sahip. İşin güzel tarafı, Meta 2 gözlük çoğu sanal gerçeklik cihazının aksine çok yüksek performanslı bir bilgisayara ihtiyaç duymuyor. İçinde i7 işlemci, 8GB bellek, NVIDIA GTX 960 veya AMD R9 280 ekran kartı ve HDMI 1.4b video çıkışı olan normal bir dizüstü bilgisayar bile yeterli. Gözlük ile baktığınız nesnelerle etkileşime girmek için bir kumanda veya ek cihaza gerek bulunmuyor, her işlemi el hareketleri ile yapabiliyorsunuz.

Artırılmış gerçeklik gözlüğü Meta ile sanal dünyaya dokunun

Meta 2 Development Kit ile birlikte holografik uygulamalar ve nesneler geliştirmek için gerekli yazılım da geliyor. Ayrıca bu yazılım dünya çapında en popüler 3D motoru olan Unity ile tamamen uyumlu. Yani artırılmış gerçeklik deneyimleri geliştirmek, Unity motorunu kullanan firmalar için epey kolay olacak.

Gözlüğü hemen şimdi firmanın web sitesinden 949 dolara sipariş etmek mümkün. Ama 2017 yılı başında fiyatın artacağı ve 1.000 doların üzerine çıkacağı bilgisi verilmiş. Yani eğer bu alanla gerçekten ilgileniyorsanız, elinizi çabuk tutmanızı öneriyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.