btbilgi

Önümüzdeki yıl birçok teknolojinin entegre olarak iş, ticaret, üretim, büyük veri ve yapay zeka gibi alanlarda yaşamı derinden etkilediğini göreceğiz. Bunun dışında belirgin teknolojiler ve trendler popülerliklerini ve ulaşılabilirliklerini artıracak. Günlük hayatımızda belirgin değişimlere neden olmaya başlayacak.

2017’de gerek bireysel, gereksel kurumsal dünyada etkilerini görmeye başlayacağımız en sarsıcı (disruptive) teknolojik gelişmeleri sizin için derledik:

1. Blockchain: Blockchain teknolojisi merkezi olmayan veritabanları üzerinde çalışan paylaşımlı bir muhasebe defteri işlevine sahiptir. Bu teknolojinin merkezi olmayan yapısı ve bütün katılımcılara açık olması gibi özellikleriyle sahteciliğin önüne geçmesi bekleniyor. Bankacılık ve finans işlemleri için geliştirilen Blockchain aynı zamanda dijital alışveriş, sözleşmeler, ürün takibi ve ürün değerlendirmesi gibi birçok konuda günlük hayatımızı değiştirebilme potansiyeli taşıyor. Bireyler ve şirketler arası güvenin yok denecek kadar azaldığı günümüz şartlarını göz önüne alırsak, bu teknoloji ihtiyaç duyduğumuz güvenliği sağlayabilir.

2. Geribildirim Yönetimi Araçları Önem Kazanacak: Bu araçlar ve özellikle de yazılım botları çalışanların ve müşterilerin ihtiyaçlarını anlamaya çalışan şirketler için şimdiden kritik altyapı bileşenlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu yazılımların performans yönetimi ve liderlik değerlendirmesi gibi birçok başka iş uygulamasına entegre edilmeye başladığı bir döneme giriyoruz. Bu yazılım kategorisi önümüzdeki yıl özellikle İnsan Kaynakları için zorunlu bir hale gelmeye başlayacak.

3. Performans Yönetim Araçları Pazarda Değişimler Yaratacak: Son beş senedir şirketler reytingler yerine düzenli anketler ve esnek hedef sistemleri kullanmaya başlayıp, performans yönetimini çok daha veritabanlı ve takım bazlı hale getirmeye çalışıyor. Buna karşın piyasada uzun süre boyunca bu tip amaçları destekleyecek yeterli araç bulunmuyordu. Son zamanlarda birçok şirket piyasaya bulut tabanlı performans yönetim sistemleri sürmeye başladı. Bu şirketler büyük ihtimalle büyüyecek, satın alınacak ve geleceğin çalışan yönetme hizmeti sağlayıcıları haline gelecekler.

4. İşe Alım Yazılımları Pazarı Büyük Değişimlere Hazır: Oracle ve IBM gibi firmaların liderliğinde geçen on senenin ardından yeni jenerasyon sistemler şirketlerin ilgisine sunulmaya başlandı. SmartRecruiters, Greenhouse ve Lever gibi ürünler pazarı yeniden şekillendirecek. Günümüzün işe alım süreçleri sadece başvuru takibinden oluşmuyor. Pazarlama, marka değeri ve sosyal bileşenler artık düşünülmesi gereken konular arasında. Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanan yeni ürünler piyasada büyük değişimler yaratacak.

5. Büyük Veri Ekosistemi Daha da Büyüyecek: Büyük veri yönetimi birçok şirket için gerekli bir araçtır. Lojistikten ve veri girişine kadar geniş bir yelpazedeki büyük veri algoritmaları iş ekosistemini büyük bir hızla değiştirmeye başladı. Örneğin MIT ve Ford Motors Boston’da oturan kişilerin cep telefonundan veri okumak için ortaklık yaptı. Bunun sonucunda tipik olarak oluşturulması yıllar sürmesi gereken anlık trafik ve ulaşım grafiklerini ortaya çıkarmayı başardılar. Büyük veri depolama alanında da gelişmeler göreceğiz. Bu gelişmeler BT departmanlarına daha önce görülmemiş bir hız kazandıracak.

6. Mantıksal Analiz Teknolojilerinin Yaygınlaşması: IoT teknolojilerinin gelişmesi büyük verileri kullanan tahmin analizlerinin kullanımının da önünü açıyor. Konuşarak iletişim kurulabilen botlar ve yapay gerçeklik gibi teknolojiler şu an elimizin altındaki internet ve mobil teknolojilerinden çok daha farklı şekillerde verileri kullanacak. Böyle bir dünyada gündelik birçok eylemin analizini yapma yeteneğine sahip ve kişiselleştirilebilen çok sayıda yeni teknolojinin ortaya çıkacağını ve konuyla ilgili çok sayıda veritabanı oluşturulacağını öngörebiliriz.

7. Ekonominin Otomatikleşmesi: Makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojilerinin gelişimi birçok iş dalını etkileyecek. Otomatik ekonominin göze en çok çarpan örneklerinden birini otonom araçlar ve kendini süren arabalar ile görebiliriz. Bu trendi diğer alanlarda (akıllı evler, dijital alışveriş, drone’lar vs.) gözlemlemeye başladığımızda günlük hayatımızda çok büyük değişimlere şahit olmaya başlayacağız.

8. Kişiselleştirilebilen Mobil Uygulamalar: Mobil cihazlar bilgisayarların yerini almaya başladıkça zeki uygulamalara ve IoT teknolojisi kullanan giyilebilir cihazlara erişim olanağımız artıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren kişiye özel, özelleştirilebilen ve duruma göre tepki gösterebilen dijital asistanlar gibi çeşitli mobil teknolojilere geçiş başlayacak.

9. Chatbot Arayüzü: İnternete duyu organlarımızla bağlantı yapmanın bir yolunu bulmadan önce yapay zekaların eğitimi ve insanların dijital yaşamasının önünü açabilmek için chatbot arayüzlerini daha çok kullanacağız. Bu tip bir yöntem, teknolojiyi insanlaştırabilmemiz açısından oldukça gerekli olmasının yanı sıra yapay zeka ile etkileşime geçebilmemizin de önünü açacak.

10. Yapay Zeka İçin Ortak Gelişim Ekosistemi: Amazon, Facebook ve Google gibi şirketler yazılım alanındaki gelişimlerini açık kaynak kodlarıyla gerçekleştirmeye başlayarak önümüzdeki yıllar için teknolojinin nasıl bir trend izleyeceğini gösterdi. API’ler ve yazılım geliştiricilerinin yanı sıra kullanıcıların da makinelerin öğrenmesine yardım ettiği bir döneme giriyoruz. Bu gelişimler teknolojiyi yapay zeka ve insan melezi ortak bir ekosisteme taşıyacak.

11. Biyometrik ve Dijital Cüzdanlar: Blockchain üzerindeki dijital cüzdanımızla biyometrikleri kullanarak alışveriş yapabileceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu teknolojiler yaygınlaştıktan sonra dünya çapında kabul edilen bir çeşit kazanç birimimizi kartlar, mobil cihazlar veya fiziksel bir kanıt olmadan ödeme için kullanabileceğimiz bir dünyada yaşıyor olacağız.

12. 3 Boyutlu Yazıcı: 3 boyutlu yazıcılar üretimi sektörünü değiştirmeye başladı. Benzer bir biçimde bu teknoloji akıllı evlere girdikçe e-ticareti ve perakende sektörünü de değiştirecek. Toplu üretim avantajının yanı sıra ürünleri evimizin rahatlığında ucuza kişiselleştirebilme ve özelleştirebilme fırsatına sahip olacağız. Makine üretebilen makine teknolojisi yükselen bir trend haline gelmeye başladı. Bu konuda 3 boyutlu yazıcılar inşa ve bakım süreçlerimizi değiştirme potansiyeline sahip.

13. Video Teknolojileri: Snapchat gözlükleri gibi ürünler deneyimleri kaydetme, yeniden izleme ve anıları paylaşma için üretilecek cihazların ilk modellerini oluşturuyor. Çeşitli araştırmalara göre internette yazılı içeriğe kıyasla video içerikleri tercih edilmeye başlandığı bir dönemdeyiz. Bu durum medyayı ve haberleri alma yöntemimizi şimdiden değiştirmeye başladı. Yeni teknolojilerin de katkısıyla videolar gelecekte de hayatımızda önemli bir rol oynamaya devam edecek.

14. Siber Terörizm: Yakın dönemlerde gözlemlediğimiz IoT açıklarından yararlanan siber saldırılar ve veri hırsızlıkları gibi olaylar yeni cins internet politikalarının, suçların, siber saldırıların ve siber terörün oluşmasına neden olabilir.

15. Kuantum Bilgisayarları: Kuantum programlama henüz test aşamasında olan ve verilerin çok daha efektif depolanmasını sağlayacak bir yöntem. Şu an Google ve IBM gibi şirketler tarafından test edilen teknoloji yeni altyapıların, programların ve uygulamaların oluşturulması için kullanılabilir.

16. Deneyim Ekonomisi: Alım satımın tek odak noktası ürün olmaktan çıkıyor. Günümüzde müşteri deneyimi markaların nasıl ürün ve hizmet sattığını belirleyen ana öğelerden biri olmaya başladı. Kullanıcı tecrübesi şirketlerin başarısına gittikçe daha fazla etki ediyor. Bu deneyim ekonomisinin zamanla daha da güç kazanacağını söyleyebiliriz.

17. Paylaşım ve Talep Üzerine Hizmet: Bu endüstriler hızla büyüyor. Nasıl paylaştığımız, nasıl hareket ettiğimiz ve nasıl çalıştığımız değişmenin eşiğinde. Bu tip hizmetlerin düzenli olarak gerçekleşmekten ziyade talep üzerine gerçekleştiği bir sisteme geçiş gözlenebilir.

18. Yetenek Eğitimleri: Gelişen teknolojiler sayesinde gelecekteki çalışma şeklimiz farklılaşacak. Değişen işlere, ve kariyer yollarına adapte olabilmek için hayat boyu eğitim görmek bir zorunluluk haline gelmeye başladı. Bazı endüstrilerdeki yetenek açıkları otomasyon ekonomisine geçişi daha da hızlandırabilir.

19. Şirket Rönesansı: Bulut teknolojileri milyonlarca yeni girişimi tetikledi. Yapay zeka ve IoT gibi teknolojilerin de benzer bir etkide bulunmaya başladığını görüyoruz. Ayrıca yeni girişimlerdeki şirket kültüründe otoriter bir yapı yerine ortak çalışan takımların önem kazandığı gözleniyor. Bunun yanı sıra satış ve pazarlama konularının otomatikleştirilmeye başlamasıyla daha çevik ve yenilikçi bir şirket ortamı yaratmak kolaylaşacak.

20. Yapay Zeka Destekli Ürünlerin Sayısı Artacak: Amazon’un bulut tabanlı ses desteği (Alexa) ile çalışan hoparlörü, çeşitli uygulamaların biraraya gelerek yenilikçi bir şekilde çalışabileceğinin iyi bir örneğini oluşturuyor. Bu cihaz ses ile kontrol, ses tanıması ve sesli arama gibi teknolojileri kullanarak gelecekte hayatımızın ne kadar değişebileceğini ortaya koyuyor. Bunun gibi daha birçok uygulama yapay zeka, makine öğrenimi ve bulut teknolojilerinin bir karmasıyla insanların yaşamını kolaylaştırmaya başlayacak.

21. Süper Bilgisayarlar: Daha hızlı süper bilgisayarlar ile insan beynini simüle etmek için gereken işlemci gücüne ulaşmak mümkün olacak. Bu teknolojiler özellikle yapay zeka geliştirme çalışmalarında kritik bir rol oynayabilir.

22. Uygulamalar ve Mobil Cihazların Ötesi: 2017 yılında halihazırda kullandığımız mobil cihazların ve uygulamaların gelecekteki ürünler için yeterli olmayacağını görmeye başlayacağız. İnsanlar günümüz telefonlarından daha hızlı, daha kişisel ve daha efektif deneyimlerin arayışı içinde olacak. Sanal gerçeklik ve 5G gibi teknolojiler ortaya çıktıkça bu beklentileri gerçekleştirebilmek için daha çok seçenek ortaya çıkacak.

23. Geliştirilmiş İnsan: Nanobotlar, biyoteknoloji ve insanlar üzerinde yapılan geliştirmeler sağlık takibi, yaşlanmanın yavaşlatılması, aile planlaması gibi birçok konuda radikal değişimler yaratacak.

24. Bitcoin Değer Kazanmaya Devam Edecek: Bitcoin henüz popüler bir para birimi olarak kabul görmeyebilir. Buna karşın değişik finans uzmanlarının tahminlerine göre bitcoin’in önümüzdeki senede, bu sene olduğu gibi, önemli bir miktarda değer kazanarak yatırımcıların dikkatini çekmesi bekleniyor.

25. Uzay Keşifleri Daha Hesaplı Hale Gelecek: Forbes tarafından yayınlanan haberde 2017 yılı için uzay keşif alanında büyük değişimler beklendiğinden bahsedilmekte. Habere göre harcamalar dramatik oranlarda düşecek ve daha önceden milyarlarca dolar harcama yapılması gereken işlemler için milyon dolarlık yatırımlar yeterli olmaya başlayacak. Amerikan hükümeti Moon Express adındaki özel bir şirkete insansız Ay keşif görevi için izin verdi. Şirket Ay’ın mineral kaynaklarını kullanabilmek için gerçekleşecek ticari operasyonların başını çekmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra uydu kullanımında büyük bir artış da bekleniyor. Örneğin, Planet Labs Inc. yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf iletme yeteneğine sahip ayakkabı kutusu büyüklüğündeki çok sayıda uyduyu yörüngeye yolladı. Şirket tarım gibi çeşitli konulara katkıda bulunacak ekonomik hizmetler vermeyi planlıyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Tıp Fakültesi, Onkoloji Enstitüsü, Medikal Fizik Bölümü yüksek lisans mezunu Irmak Kamcez, aynı zamanda C ve Sistem Programcıları Derneği'nden C dili ve çeşitli Microsoft sertifikalarının sahibidir. Ayrıca, ünlü teorik fizikçi Frank Close'un "Sonsuzluk Yapbozu, Kuantum Alan Kuramı ve Higgs" kitabını Türkçe'ye kazandırmıştır.