btbilgi

Teknolojinin ve dünyanın çok hızlı değiştiği bir ortamda, HP kurumsal dünyayı çözümleriyle dönüştürmeyi amaçlıyor. Geleceğin ofisi ile ilgili vizyonunu bir toplantıda paylaşan HP, bu ofisi en yenilikçi cihazlarla donatabilmek için çalışmalarına hız vermiş durumda. Bu çalışmaların son meyvesi ise HP Elite X3 olarak ortaya çıkmış.

HP Elite X3 ilk bakışta biraz büyükçe bir akıllı telefon gibi duruyor. Ama HP bu cihaza akıllı telefon demiyor, hatta daha popüler olan ‘phablet’ ismini de kullanmaya çekiniyorlar. Çünkü cihaz aslında mobil bir çalışanın tüm ihtiyaçlarını tek başına görebilecek yetenekte bir platform. Bir Elite X3 tek başına akıllı telefon ve tablet yerine kullanılabilir. 5.96 inç’lik kocaman (WQHD – 2560×1440 çözünürlük) AMOLED ekranı her türlü işinize ve hatta ofis programlarına bile yetecek kadar kullanışlı. Ayrıca ekran Corning Glass 4 ile kaplı ve özel silikon kılıfını da eklerseniz, metrelerce yükseklikten düşmeye karşı bile korunaklı. Sahada, dış mekanda ve inşaatlarda çalışanlar için ofisi yanlarında taşımak gibi bir şey.

Eğer klavyesiz yapamam diyenlerdenseniz, yanınıza bir Lap Dock almanızı önerebiliriz. Bu aksesuar HP Elite X3’e kabloyla veya kablosuz bağlanan ince bir laptop. Ama içinde işlemci veya hafıza yok; sadece ekran, klavye, ek batarya ve gerekli ek çıkışlardan (USB, HDMI, DisplayPort, kulaklık, mikrofon gibi) oluşan bir kabuk diyebiliriz. Elite X3’ünüzü bağladığınız anda cihazınız Lap Dock’un beyni oluyor (tüm dosyalarınız, bilgileriniz ve şifreleriniz hala Elite X3’de) ama artık elinizin altında orta boy (12,5 inç) bir Full HD ekran ve dizüstü klavyesi var. Ayrıca ikisini kablo ile bağladığınızda, Lap Dock içindeki ek batarya Elite X3’ü şarj bile ediyor. Lap Dock’ın kalınlığı 31,7 cm ve ağırlığı sadece 1 kg.

https://www.youtube.com/watch?v=Gq9ZeDi8ikg

Ofisinize geldiğinizde ise sizi Desk Dock ve ona bağlı harici monitörünüz/klavyeniz karşılıyor. Elite X3’ü Desk Dock’a taktığınız anda bu sefer daha da büyük bir ekranda, normal bir bilgisayarda çalışır gibi çalışmaya başlıyorsunuz. Hala tüm dosyalarınız mobil cihazda ama karşınızdaki ekranda normal bir Windows 10 görüntüsü var diye düşünün. Desk Dock üzerinde DisplayPort, USB-A, USB-C ve Ethernet çıkışları bulunuyor. Elite X3 bu sürekliliği Windows 10’un içine gömülü Continuum özelliği ile sağlıyor. Bu özellik sayesinde Windows 10 ortamından hiç ayrılmadan her türlü dosyanız ve bilginize istediğiniz yerden ve kesintisiz erişebiliyorsunuz.

Mobil ofisinizin yeni ismi: HP Elite X3

Peki yukarıda bahsettiğimiz çok iddialı “mobil ofis” kavramı, sadece HP Elite X3’ün içindeki uygulamalarla nasıl yürüyecek? Kurumsal kulllanıcılar klasik ofis yazılımları dışında tonla şirketlerine özel program da kullanmak durumundalar. İşte buna da destek olmak için HP özel bulut hizmeti Workspace’i sunuyor. Yıllık belli bir üyelik ile istediğiniz tüm programları size ait Workspace alanına atıp, uzaktan sanallaştırma ile aynı kendi bilgisayarınızda kullanır gibi kullanıyorsunuz. Eğer şirketiniz için güvenlik had safhada önemli ise, Workspace’e yıllık VPN üyeliği de ekleyebilirsiniz.

HP Elite X3 tek başına bile bir mobil canavar. İçinde 4 çekirdekli 2,15 GHz Qualcomm Snapdragon 820 işlemci (Adreno 530 GPU tümleşik), 4 GB SDRAM bellek, 64 GB depolama alanı, çift SIM yuvası (ikinci SIM kartını takmazsanız MicroSD yuvası olarak iş görüyor), 16 megapiksel ana kamera, 8 megapiksel selfie kamera, Bang & Olufsen stereo hoparlör, Qualcomm Quick Charge 3.0, 4150 mAh batarya ve NFC gibi modern bir mobil cihazda olması gerekli her türlü özellik mevcut. IP67 standartında toz ve su koruma sayesinde, cihaz 1 metre kadar suya düşse bile 30 dakika boyunca hiç kapanmadan çalışabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Gq9ZeDi8ikg

Ayrıca HP bu cihazı kurumsal müşterileri düşünerek tasarladığı için Elite X3’e hem parmak izi okuyucu, hem de retina okuyucu koymuş. Retina tarama 20 sanimetre uzaklıktan anında onaylama yapabiliyor. FIPS 140-2 kriptografi özelliğine sahip ikili biyometrik kimlik doğrulama aynen olması gerektiği gibi sıkıntısız çalışıyor ama isterseniz eski usul şifreye de dönebilirsiniz. Güvenlik demişken, 128 bit Bitlocker dosya korumayı da (işlemcide ayrıca 256 bit Tam Disk Şifreleme özelliği de var) unutmayalım. Son bir ek olarak, Elite X3’ün arkasındaki yassı bağlantı portu, ileride cihaza çok işlevli yeni ek aksesuarlar üretilmesinin de yolunu açıyor.

Bunların hepsi çok güzel ama peki bu toplam mobil ofis çözümünün bedeli nedir? Öncelikle HP Elite X3’ün son kullanıcıya satılmadığını, mağazalarda veya telekom operatörlerinde bulamayacağınızı belirtelim. Sadece HP’nin bayilerinden ve iş ortaklarından almanız mümkün. Cihazın kendisi için tek başına 749 dolar’dan başlayan fiyat belirtilmiş durumda. Desk Dock için 150 dolar ve kablosuz şarj aksesuarı ise 53 dolar fiyatla, 21 Aralık tarihinde satışa çıktı. Lap Dock henüz Türkiye’de stoklarda yok, ama yurtdışındaki fiyatı 599 dolar.

Eğer komple HP Elite X3 deneyimi için yaklaşık 1.500 dolar vermek fazla gibi görünüyorsa, size bu platformun kurumsal bir çözüm olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Ama bu cihaz ve ekosistemi sayesinde, geleceğin ofisi denildiğinde akla artık HP markası gelebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...