btbilgi

Larry Page ve Sergey Brin, 1995’te Stanford Üniversitesi’ndeki tanışıklıkları, 1996’da web sayfalarının önem düzeyini belirlemek için bağlantıları kullanan ‘BackRub’ arama motorunu kurgulamaya başladıklarında, bugünkü Google ve Google’in gittiği yer hayallerinde var mıydı bilmiyoruz.

15 Eylül 1997 yılında Google adıyla tescil edildiği günden bu yana yatırımları farklı alanları da kapsayınca 2015 senesinde bütün şirketlerini ‘Alphabet’in altında toplamıştı. Alphabet bugün geldiği noktada NASDAQ’da hisse değeri 796 USD olan, dünyaya uzanan yatırımları ve farklı faaliyet alanları ile dev bir konglomerat.

Alphabet şemsiyesi altında Google, Verily, Calico, Nest, Sidewalk Labs, Google Fiber/Access, yenilikçi çözümler üzerine odaklanan X ve yatırımlar gerçekleştiren Google Capital ve GV şirketleri ile farklı alanlarda hizmet veriyor.

Bu dev yapının başlangıç noktası Google ise vizyonu doğrultusunda çıkardığı ürünlerle teknolojiyi kullanarak insanların hayatlarında fark yaratmaya devam eden amiral gemisi. Dünyada 60 binden fazla çalışanı, 60 ülkede 150 ofisi ile internetin sınırlarını genişletiyor.

Otonom araçlardan, donanıma pek çok farklı alanda Google’in adı geçiyor. xTRlarge olarak Google’in geldiği noktayı neler yaptığını öğrenmek için Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez ile Google’in vizyonunu, ürünlerini, 10 senedir Türkiye’de neler yaptığını konuştuk.

Alphabet’in altında yer alan şirketlerden sadece Google markası ile Türkiye’de varolduklarını söyleyen Bülent Hiçsönmez Google’in kuruluşundan beri aynı vizyon ve misyon ile devam ettiğini, bu vizyonun temelinde bilgi ve bilgiye erişimin var olduğunu söylüyor. Google’in en büyük heyecanını da bütün bilgi ve herkes olarak tanımlıyor.

En büyük katma değerin bilgide yattığını söyleyen Hiçsönmez, Google’in dünyadaki bilgiyi herkese ulaştırmak için çıktığı bu yolculukta, bilginin kendisinde değil, bilgiyi doğru yorumlayarak çıkarılan katma değerin önemli olduğunun altını çiziyor.

Google Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez bu katma değerin insan sağlığından hayatına her şeye bir değer yaratabildiğini asıl meselenin de bu olduğunu vurguluyor. Bir sonraki adımın da bu faydayı herkese açmanın önemli olduğuna değinen Hiçsönmez herkes dediğimizde sadece okuma yazma bilenlerin, elinde daha fazla parası olan kesimden bahsettiklerini, ülke nüfusu ve dünya nüfusuna yayılan bir odaklarının olduğunu ve bu vizyon doğrultusunda insan hayatına katma değer sağlayacak her alanda var olacaklarını söylüyor.

Arama, Gmail, Haritalar, You Tube, fotoğraflar ve eklenen yeni bütün ürünlerin bilginin derlenip, toplanıp herkese erişebilmesinde bunun bir parçası olduğunu söyleyen Bülent Hiçsönmez, bunun devam eden bir seyahat olduğunu bu güne kadar gelinen noktada hayatımızın bir parçası olduğunu, adreslenebilir bir duruma geldiğini ve bu misyon doğrultusunda ciddi adımlar atıldığını söyleyerek bundan sonraki gelişimin şu ana kadar olan gelişimden çok daha fazla olacağını müjdeliyor.

Makine Öğrenmesi ile temeli atılan konular farklı noktalara gidecek
Teknoloji konuşurken ‘bu ürün ömrünü doldurdu, gelecekte ne var?’ diye bakıldığını söyleyen Bülent Hiçsönmez, bu ürünün misyonunun bitmediğini ve bu üründe çok ciddi ivmelenecek bir devreye girdiklerini işaret ediyor.

Machine Learning olarak adlandırılan Makine Öğrenmesinin bundan sonraki ivmelenmeyi getireceğini vurgulayan Hiçsönmez, bu konuya ciddi anlamda yatırım yaptıklarının ve odaklandıklarının altını çiziyor. Günümüze kadar temeli atılan her şeyin faydasını fazlasıyla gösterebilecekleri bir devreye girdiklerini vurguluyor.

Hiçsönmez makine öğrenmesini makineye bir şeyi daha iyi öğrenmenin yolunu gösterdikten sonra, çok hızlı bir şekilde örneklerle öğrenip,  efektif şekilde uygulamaya devam etmesi olarak tanımlıyor.

Makine öğrenmesi ile anlatmak istediklerini en temel şekilde anlatmak için Hiçsönmez “Kağıdı tanımanın yollarını söylüyorsunuz, binlerce kağıdı tanıyor ve tamam ben bunu çok daha iyi tanımlamaya başladım diyor. Örneğin Fotoğraflar’da deniz kıyısı dediniz. Deniz kıyısı fotoğraflarını getirdi. Sarı arabaları getir dediniz, sarı arabaları getirdi. Bunu makine kendisi çok daha hızlı ve efektif şekilde yapabiliyor.  Bu basit işlemleri farklı noktalara kanalize ettiğinizde ‘sağlıkla ilgili şu bilgiye git’ diyebilirsiniz” şeklinde örnekliyor.

DEVAM: ‘Çeviri’ makine öğrenmesiyle dünyayı ilişkilendirecek

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.