btbilgi

Geleneksel nükleer reaktörler halen dünya üzerindeki fiyat/performans olarak en uygun enerji kaynakları. Doğal ve temiz yenileebilir enerji hızla yükseliyor ama hala küresel enerji pazarına hakim olacak kadar ucuz değil. Bir de sınırsız enerji vaat eden nükleer füzyon var ama hala pratik şekilde kullanılabilir duruma gelmedi.

Güney Kore’deki KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) nükleer füzyon reaktörü bir rekor kırarak bu alanda hala gelecek olduğunu kanıtladı. Nükleer füzyon (veya nükleer kaynaşma) iki hafif elementin birleşerek daha ağır bir element oluşturması sürecine verilen isim. Bu birleşmenin bir yan eseri olarak ortaya çok büyük miktarda enerji çıkıyor. Bilimadamları Güneş’de doğal olarak gerçekleşen füzyon tepkimelerinin benzerini yapay olarak elde etmeye çalışıyorlar.

Nükleer füzyonda hala yaşanan problem, tepkimeyi gerçekleştiren süper sıcak plazmanın kontrol edilmesi noktasında yaşanıyor. Plazma sürekli şekilde sağlanabildiği sürece tepkime oluşuyor ve dolayısı ile enerji elde ediliyor. İşte KSTAR reaktörü plazmayı 70 saniye sürekli tutarak bir rekora imza atmış durumda. Bu süre 2015’de 55 saniye ve 2014’de 48 saniye olarak bildirilmişti.

Bu alanda bir diğer rekor ise geçtiğimiz Ekim ayında MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) üzerinde çalıştığı Alcator C-Mod tokamak füzyon reaktöründen gelmişti. Şu anda aktif olmayan proje, plazma süresi değil ama bir diğer önemli etken olan plazma basıncı konusunda rekor kımıştı. Bu gelişmeler gelecekte tam anlamı ile kullanılabilir bir füzyon reaktörü inşa edileceğine dair umutları artırıyor. Eğer bu teknoloji gerçekleşirse şimdiki fizyon reaktörlerinin 4 katı enerjiyi (800-1.000 MeV değeri) daha temiz ve düşük radyasyon tehlikesi ile elde etmek mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.