btbilgi

Geçtiğimiz hafta perakende sektörünün önde gelen markalarından Mudo müşteri deneyimini güçlendirmek amacıyla 117 mağazasında yazarkasalarını yeniledi. 20 yılı aşkın süredir perakende sektörü için donanım ve yazılım ürünleri sunan POS AŞ ile olan işbirliği kapsamında bu değişimi yapan Mudo, bundan sonra Toshiba multitouch TCxWave POS donanımı ve Toshiba TCxDisplay multitouch müşteri ekranlarından oluşan yazarkasalarla hizmet verecek.

Mudo ile 20 yılı aşkın süredir birlikte çalıştıklarını hatırlatan POS AŞ Genel Müdürü Feridun Yuğaç,”Yeni nesil yazar kasalar sayesinde Mudo müşterileri kendilerine anlık sunulan yenilikçi alışveriş deneyiminden faydalanabilecekler” diyor.

POS AŞ’nin Genius Open yazılımını içeren bu kasalar, müşterilerin, aradıkları bazı bilgi ve içeriklere erişmeleri de sağlıyor. Bu akıllı kasalar, personelin işini kolaylaştırarak alışverişi kısa sürede sonlandırırken, müşterilerin kendilerine özel indirimlerden ve kampanyalardan faydalanmasını da kolaylaştırıyor.

Mudo mağazalarında yaşanan dönüşümle ilgili konuşan Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Taviloğlu, şu açıklamayı yapıyor: “50 yıllık köklü bir marka olarak müşterilerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve perakendenin yeni teknolojilerine en hızlı şekilde uyum sağlamak önceliklerimiz arasında. Bu alandaki en yeni ve en gelişmiş teknolojilere yatırım yaparak, müşterilerimizin Mudo mağazalarında yaşadığı alışveriş deneyimini etkileşimli, hızlı, kolay ve avantajlı bir noktaya taşıyacağımıza inanıyoruz.”

Mudo ile 20 yılı aşkın süredir birlikte çalıştıklarını hatırlatan POS AŞ Genel Müdürü Feridun Yuğaç, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Alışveriş kavramı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de değişiyor. Alışveriş deyince artık yalnızca bir alım-satım işleminden değil, bireysel ihtiyaçlara göre anında çözüm geliştirilen başlı başına bir deneyimden söz ediyoruz. Mudo’nun kullanacağı yeni nesil yazar kasalar sayesinde Mudo müşterileri de bu deneyimden faydalanabilecek, kendilerine anlık sunulan yenilikçi alışveriş deneyiminden faydalanabilecekler”.

Ekonomiyi kayıt altına almak
Ülke çapında akıllı yazar kasa kullanımına geçişin temel nedenlerinden biri kayıtdışı ekonomiyi kayıt altına almak. 2008’den itibaren zamanın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in girişimleriyle gündeme gelen projede şu ana kadar 1,5 milyonu aşkın yazar kasanın yaklaşık 900 bini akıllı yazar kasa olarak değiştirildi. 3 milyona yakın KOBİ’yi ilgilendiren bu değişim ödemi sistemi kuran kurumların kendi veri merkezlerini oluşturmasını ve geçmişte bankaların yapmış olduğu EFT POS slip işlemlerini kendi merkezlerinden takip etmesini gerektiriyor.

POS AŞ de kendi veri merkezini oluşturan kurumlar arasında. Zira 16-17 bin lokasyondaki 4 bin civarındaki müşterisinde 45-50 bin yazar kasası olan POS, bu süreçte sattığı 18 bin akıllı yazar kasanın yaklaşık 14 bininin kurulumunu gerçekleştirdi. Kendi ödeme sistemleri merkezine 4 milyon dolarlık yatırım yaparak altyapısını Maliye Bakanlığı ve Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın isterlerine uygun düzenledi. POS AŞ Genel Müdürü Feridun Yuğaç, “Bu konuda hazır ve ayrıntılı bir rehber olmadığı için bu konuda çaba gösteren GİB ne isterse biz de onu yapmaya çalışıyoruz” dedi. Yuğaç yaptıkları yatırım hakkında şöyle konuştu:

“Sistemin özü şu: Diyelim ki, A şirketinde bir kasada herhangi bir işlem olduğunda bu ilgili ödemenin bilgisi, kurduğumuz merkeze geliyor, istenirse de GİB’e yönlendirilebiliyor. Cihazlardan ayrı 4-5 milyon dolarlık bir yatırımımız söz konusu. Türk Telekom’dan hatlar alıp İzmir ve İstanbul’da yedeklemeli sistemler kurduk. Üç onay vardı, o onayları da aldık. Tübitak da ayrı bir denetim şirketinden rapor almamızı istiyor. Bu raporla birlikte sistemimiz tam anlamıyla hazır olacak. Eskiden bankaların EFT POS’undan çıkan slip artık bizim merkezimizden çıkacak. Bunların kuşkusuz ciddi başka maliyetleri var”.

Ertelemeler pazarı zorluyor
Bu arada akıllı yazar geçişinde iki istisna nedeniyle uygulama 2018 yılı başına ertelendi. Bu istisnalar, 150 bin doların altında ciro yapan kuruluşlar ve bilgisayar sistemine bağlantılı geniş ödeme sistemlerine sahip kurumları kapsıyor. Kuşkusuz ekonominin sıkıntılı olduğu bir dönemde ödeme sistemleri pazarlayan sistemler açısından da bu erteleme önemli bir handikap oluşturuyor. Çünkü cironun önemli bir kısmı bu tarz büyük kurumlardan geliyor.

POS AŞ Genel Müdürü Feridun Yuğaç’a yılı nasıl kapamayı düşündüklerini soruyorum. Yuğaç “2015-2016 sonuna baktığımız zaman büyümede bir artış yok ama bir gerileme de görmüyoruz. Kar zarar durumumuz normal gidiyor. Kuşkusuz bazı sözleşmelerimiz bekliyor, bazıları söz konusu ertelemeler nedeniyle projelerinden vazgeçmiş durumda. Fakat biz ümitli olmak durumundayız” diyor. POS AŞ biri Kıbrıs’ta olmak üzere 11 işortağı ile 4 bin müşterisine yaklaşık 400 kişiden oluşan bir organizasyonla hizmet götürüyor.

POS, 1993 yılında, IBM Türk ve Aytaş ortaklığı ile kuruldu. IBM Perakende Çözümler ve Hizmetler grubunun Nisan 2012’de Toshiba TEC tarafından satın alınacağı duyuruldu. Türkiye organizasyonunun aynı yıl içinde Toshiba Global Commerce Solutions’a geçişi tamamlandı. POS AŞ’nin hisseleri de kurumun organizasyon yapısı ve unvanı korunarak, IBM’den Toshiba Global Commerce Solutions’a devroldu.

Büyük Veri nasıl yönetilecek?
Bu arada 1,5 milyon işletmenin veri hareketleri (transaction) düşünüldüğünde GİB de organizasyon ve altyapısını büyütmek zorunda. Bu konuda çalışmalar yapıldığı biliniyor. GİB ödeme cihazları satıcılarından müşteri, cihaz, vergi numarası vb. hemen her türlü bilgiyi talep ediyor. Bu konuda aldıkları denetçilerle denetimleri yoğunlaştırmayı planlıyor. Kuşkusuz böyle devasa bir veriyi doğru olarak değerlendirebilmek yüzlerce veri analisti ve denetçi gerektiriyor.

Bu arada geçmişteki deneyimler nedeniyle restoran ve fast food zincirleri zaten belli bir standartta iş yaptığı için gözler daha çok büyük hacim yapan ancak kayıt altına alınamayan kurumların üzerinde. Bu arada nakit alışveriş kuşkusuz bu tür denetimlerin etkili bir parçası olamıyor sadece kredi kartı üzerinden yapılan ödemeler denetime tabi tutulabiliyor. Kim bilir, belki de geçmişte olduğu gibi, bir fiş bir alışveriş dönemi geri gelir, ekonomi de tam anlamıyla kayıt altına girme şansı bulur.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.