btbilgi

Avrupa Birliği’nin üzerinde 17 yıldır çalıştığı yeni nesil uydu navigasyon sistemi Galileo, yörüngeye yerleştirilen yeni 4 uydu ile devreye alındı. Galileo uydu navigasyon sistemi, şu anda dünya çapında kullanılan GPS’e (US Global Positioning System) göre daha hassas ve daha güçlü. Son eklenen uydular ile, yeni sistem için üretilmiş toplam 30 uydunun 18’i yörüngeye girmiş durumda.

Galileo sistemi ABD kökenli GPS ve Rus kökenli Glonass navigasyon sistemleri ile birlkte çalışacak şekilde tasarlanmış. Sistemi oluşturan uyduların 24’ü ana, 6’sı ise yedek olarak görev yapacak. Uydular dünya çevresinde üç farklı yörüngede, 23 bin 222 kilometre yükseklikte konulandırılıyor. Sistemin ilk uydusu 2011 yılında fırlatılmış, 2018 yılında 24 ana uydu yörüngede olacak ve 2020 yılında da tüm hizmetlerin devreye alınması ile sistemin tamamlanması planlanmış.

Yeni uydu navigasyon sistemi Galileo 10 kat daha hassas

Şu anda Galileo navigasyon sistemi dünya çapında ücretsiz şekilde kullanılabilir durumda. Ama bunun için akıllı telefonlar ve navigasyon cihazlarda sisteme uyumlu çiplerin bulunması gerekiyor. Perşembe günkü uydu fırlatma öncesinde açıklama yapan Proje Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, sistemin şu andakinden 10 kat daha hassas lokasyon hizmeti vereceğini söyledi.

Yapılan açıklamaya göre, Galileo sistemi kullanıcılara 15 metre çap ve 4 metre yüksekliğe kadar hassas lokasyon bilgisi verebiliyor. Kurumsal kullanıcılar ve devlet kurumları alacakları profesyonel hizmet ve daha güçlü cihazlarla bu hata payını santimetrelere kadar indirebilecek. Bu özelliğin akıllı arabalar, uçan drone’lar ve gemiler için kullanılması planlanmış.

Acil bir durumda NATO ülkelerinin orduları da navigasyon sisteminin belli bir kısmını bloklayarak operasyonlar için kullanabiliyor. Ayrıca sistem şu anda devrede olan arama-kurtarma sistemi COSPS-SARSAT ile birlikte işlev görecek. Böylece ulaşılması zor noktalarda mahsur kalmış kazazedeleri bulmak, Galileo destekli cihazlardan gelecek daha güçlü SOS sinyalleri ile kolaylaşacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.