btbilgi

Dünya çapında gıda atığı çok ciddi bir mesela haline gelmiş durumda. Üretilen gıda fazlası doğru şekilde değerlendirilmiyor, gezegenin farklı kesimlerinde ise insanlar açlıktan ölüyor. Günümüz verilerine bakılırsa insan tüketimi için üretilen gıdaların yaklaşık yüzde 30’u insan tüketimi ile sonuçlanmıyor, yani israf oluyor. İşte FazlaGıda.com girişimi, bu önemli konuyu ucundan da olsa çözmeye niyetli.

2014 yılında bir fikir olarak ortaya çıkan FazlaGıda.com, 2016 Ocak ayında Olcay Silahlı ve Arda Eren tarafından şirketleşerek bir girişime dönüşmüş. Kuruculardan Olcay Silahlı, girişimi oluştururken amaçlarının dünya ve Türkiye için faydalı bir işi teknoloji tabanlı olarak kurmak ve bu konuda sektöre ilham olmak olduğunu söylüyor. Girişimin bu anlamda insanları bilinçlendirme hedefi olduğunu da söylemek mümkün.

FazlaGıda.com bu amaçla Global Goals kapsamında yer alan hedeflerden iklim değişikliği ve gelir eşitsizliği konularını kendisine hedef olarak belirlemiş. Şirketin niyeti ülkemizde gıda atığını önlemek ve aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak. Bir yandan da işletmelere finansal fayda sağlamak. Silahlı, her paydaşın kazandığı ve çağımıza uygun çözümler üreten bir firma olmak istediklerini belirtiyor.

FazlaGıda.com Türkiye’de gıda atığını engellemeye niyetli

Türkiye’de gıda atığı sorunu ne durumda?
Dünya çapında üretilen gıdaların yüzde 30’unun tüketilmeyip atıldığını belirtmiştik. Birleşmiş Milletler verilerine göre her yıl 1,3 milyar ton gıda maddesi, Kanada’da her yıl 31 milyar dolarlık gıda çöpe gidiyor. Halbuki BM raporu bir yandan 805 milyon insanın kronik açlık sınırında olduğunu ifade ediyor.

Olcay Silahlı’ya ülkemizde durumun ne olduğunu sorduğumuzda, bu konuda açık bir veri olmadığını ve net ramak vermenin zor olduğunu söylüyor. “Bu konuda önlem almış olan ve nüfusu Türkiye’den çok daha az olan İngiltere’de yaklaşık 20 milyar pound ve İtalya’da 13,5 milyar Euro değerinde gıda atığı söz konusu. Türkiye’de bu rakamların çok daha yüksek olduğunu öngörüyoruz.” şeklinde durumu ifade ediyor.

DEVAM: FazlaGıda.com’un sunduğu hizmetler

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...