btbilgi

Türkiye’nin ilk Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu olan 500 İstanbul, orta vade hedeflerini belirledi. 2016 yılının Temmuz ayından bu yana faaliyet gösteren fon, kurulduğu tarihten bu yana 12 girişime yatırım yapmış. Türkiye’den milyar dolarlık küresel şirketler çıkartabilmek hedefi ile yola çıkan 500 İstanbul, 5 yıl içinde yaklaşık 100 girişime destek vermeyi planlıyor.

Yönetici Ortak Rina Onur Şirinoğlu’nun verdiği bilgiye göre, fon şimdiye kadar eğlenceden sağlığa, ulaşımdan perakendeye, 12 farklı alanda yatırım yapmış. Şirinoğlu, “2016 sonu ile 2017 ilk çeyreğinde 5 yatırıma daha imza atmayı hedefliyoruz. 2017’de portföyümüze 20 girişim daha eklemeyi planlıyoruz. 5 yıl içinde ise yatırım yaptığımız girişim sayısının 100’yi bulacağını düşünüyoruz” diyor. Portföylerinde Türkiye pazarını hedefleyen şirketlerin de yer aldığını ama çoğunluğunun küresel pazarlara oynayan girişimlerin olduğunu da belirtiyor.

500 İstanbul bölgedeki ilk ve tek global erken aşama yatırım fonu (VC) konumunda. Rina Onur Şirinoğlu fonun yatırımcıları arasında Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve yatırım firmalarının yanı sıra iş dünyasından isimler bulunduğuna dikkat çekiyor. Şirinoğlu “4 ay gibi kısa bir süre içinde 12 girişime destek vermiş olmamızın, yatırımcılarımızın Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine olan inançlarını en iyi şekilde yansıttığına inanıyoruz” ifadesinde bulundu. 500 İstanbul, nihai olarak bölgedeki yabancı ve kurumsal yatırımcı açığını kapatmaya yardımcı olmayı hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.