btbilgi

İşlemci pazarında 10 nanometre (nm) FiNFET teknolojisi ile seri üretime geçen ilk firma olan Samsung, şimdi de Qualcomm ile işbirliğine gidiyor. Qualcomm Technologies ve Samsung Electronics yaptıkları duyuruda, Snapdragon 835 model mobil işlemcilerin, Samsung’un 10 nm işlemci teknolojisi ile üretileceğini açıkladı.

Qualcomm ve Samsung uzun zamandır işlemciler üzerine ortak çalışmalar yapmaktaydı. Bu ortak çalışmaların sonucu olan Snapdragon 835 mobil işlemci, önceki modellerden daha küçük bir çip ayak izi sunacak. Böylece mobil cihazlarda daha büyük piller veya daha ince tasarımlar mümkün olacak. Ayrıca küçük yapısı ile üreticilere cihazın sınırlı alanları içinde daha fazla seçenek verebilecek.

Önceki nesil 14nm FinFET’e kıyasla Samsung’un 10nm teknolojisi yüzde 27 daha yüksek performans ve yüzde 40’a kadar daha düşük güç tüketimi sağlıyor. Kapladığı alan verimliliğinde ise yüzde 30’a kadar artış sunuluyor. 10 nm ne büyüklükte diye düşünecek olursanız, bir saç telinin kalınlığının 1.000’de biri olarak ifade edilebilir.

10nm teknolojisi kullanılan Snapdragon 835 şu anda üretime girmiş durumda ve 2017’nin ilk yarısında ticari cihazlar için dağıtımına başlanacağı bilgisi verildi. Yani 2017’nin ikinci yarısında bu mobil işlemciyi kullanan daha hızlı ve daha yüksek pil performanslı cihazlar görebiliriz. Konu ile ilgili açıklama yapan Samsung Electronics Çip Biriminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jong Shik Yoon, “Bu iş birliğinin Samsung’un lider çip işlemci teknolojisine olan güveni temsil ettiği için önemli bir mihenk taşı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.