btbilgi

Sakarya Üniversitesi Girişim Atölyesi ön kuluçka programında yer alan Connect-ION, otonom araç teknolojisine sahip olmayan yaklaşık bir milyar aracı otonoma çevirme hedefi ile dikkat çekiyor. Firma bu yönde birkaç aşamalı bir çözüm ve ürün paketi hazırlamak için çalışıyor. Yaptıkları ise dünya çapında otonom araçlar ile uğraşan Google ve benzeri firmaların benzeri bir sistem oluşturmak.

Connect-ION firmasının ilk hedefi, “kullanım asistanı” isimli bir cihaz ve uygulamayı hayata geçirmek. Sürücülerin yaşamını kolaylaştıran bu dijital asistan, araç içi çalışan bir cihaz ve bu cihazı akıllı telefon üzerinden yönetmeyi mümkün kılan bir uygulama ikilisi olacak.

Firmanın nihai hedefi ise pazara bir “tam otonomlaştırma kiti” sunabilmek. Bu kit sayesinde normal araç sahiplerini mevcut yatırımlarını çöpe atmadan, kolay bir montaj işlemi sonrasında otonom bir araç sahibi yapmak amaçlanıyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Connect-ION Kurucusu M. Talha Çuhadaroğlu, “Aşama aşama ortaya çıkmasını tasarladığımız ürün ailesinin ilk ürünü için altyapı kurulumunu çok yakın bir zamanda başlatmayı planlıyoruz. Ürünün en önemli özelliği kullanıcı dostu olması, bu sebeple tasarım aşamasında titizlikle hareket ediyoruz. İlk kilometre taşı diyebileceğimiz ürünümüzün müşteri sorununu çözen prototipini yaptık.” şeklinde konuştu. Çuhadaroğlu ürün ile ilgili detaylı bilgilerin yakın zamanda açıklanacağını da ekliyor.

Soldan Sağa: Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Arifoğlu, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, Connect-ION Kurucusu M. Talha Çuhadaroğlu, Proline Ventures Müdürü Hakan Metin Akgün, Sakarya Teknokent Genel Müdür yardımcısı Bilal Çinici
Soldan Sağa: Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Arifoğlu, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, Connect-ION Kurucusu M. Talha Çuhadaroğlu, Proline Ventures Müdürü Hakan Metin Akgün, Sakarya Teknokent Genel Müdür yardımcısı Bilal Çinici

Connect-ION bu hedeflerine ulaşabilmek için, akıllı şehirler alanında teknoloji üreten startuplara yatırım yapan Proline Ventures tarafından fonlanmış durumda. Proline Ventures ilk aşamada firmaya 180 bin TL yatırım yaptı. Proline Ventures Müdürü Hakan Metin Akgün proje ile ilgili “Connect-ION’un geliştirmeyi planladığı çözümlerin otonom araç dünyasında dengeleri değiştirebilecek yetenekte olduğuna inanıyoruz. Kendilerine yaptığımız maddi yatırımın yanında mentorluk, koçluk, danışmanlık, eğitim ve iş ağı geliştirme destekleri de vereceğiz.” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.