btbilgi

Eğer arabalar elektrik sayesinde temiz enerjiyle çalışabiliyorsa, neden bir bina da aynı şekilde işlev görmesin? İşte böyle düşünen Alman kökenli Frey Architekten firması Siemens ve Fraunhofer Enstitüsü ile ortaklaşa Smart Green Tower ismini verdikleri projeyi geliştirmiş.

Smart Green Tower projesi tamamen temiz enerjiyle beslenen ve çevreye zarar vermeyen bir bina tasarlamayı hedefliyor. Üç bölümden oluşan bu bina kompleksinde 70 civarında daire bulunacak. Bina çapında ihtiyaç duyulan 0,5 megawatt enerji tamamen güneş panelleri ile üretilecek. Üretilen elektrik vanadium redox akış destekli lityum-iyon bataryalarda depolanacak.

Bina kompleksinin tepesinde yer alacak PV (phtovoltaic) güneş panelleri özellikle düşük ışıkta bile yüksek verimli çalışacak yeni nesil modellerden seçilmiş. Ayrıca her dairenin balkon alanlarında da ince ve yüksek performanslı özel tasarımlı pnaeller bulunacak. Smart Green Tower çapında üretilen enerji DC (direk akım) olarak depolanacak ve bataryada AC (alternatif akım) dönüşümü yapılıp gerekli noktalara dağıtılacak. Ayrıca çevredeki enerji ağlarına bağlantısı sayesinde, binada üretilen fazla enerji anında şebekeye aktarılabilecek.

Frey Architekten firması gelecekte bu tür enerji üreten akıllı binaların birbirini destekleyecek şekilde biraraya gelmesini ve bir mahalleye dönüşmesini umut ediyor. Planın daha ileri aşaması ise tüm enerjisini kendi üreten binalardan oluşan bir şehir oluşturulması. İlk binanın yapımına birkaç sene içinde Almanya’nın Freiburg şehrinde başlanması planlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.