btbilgi

Bu hafta ilginç bir Hackathon etkinliğine sahne oldu, bu etkinlikte Türkiye’nin çeşitli toplumsal sorunlarına çözümler arandı. Mültecilik ve hayvan hakları gibi konularda teknolojik çözümler bulabilmek amacı ile deneyimli 40 yazılım geliştirici 12 saat boyunca fikir ürettiler, kod yazdılar. Java For Good ismindeki Hackathon, ülkemizde kendi türünde düzenlenen ilk örnek.

Crossover Türkiye’nin öncülüğünde düzenlenen Java For Good etkinliği, Türk Kızılayı, Haytap (Hayvan Hakları Federasyonu), Oracle ve ActiveBuilder’ın da desteğini aldı. Etkinlikte, kitle fonlamadan mobil uygulamalara, konum servislerinden içerik yönetimine pek çok farklı özellik içeren ürün geliştirildi. Bu projeler yakında Kızılay ve Haytap başta olmak üzere farklı kanallardan açık kaynaklı ve ücretsiz olarak paylaşılacak.

Java For Good, toplumsal sorunlara teknolojik çözümler aradı

Etkinliğe katılan yazılımcılar etkinlik sonrasında elde edilecek kazançlardan daha çok, ülkenin ve dünyanın önemli sorunlarının çözülmesi için katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler. Hackathon sonucunda geliştirilen projeler dünya çapındaki Crossover yöneticileri tarafından değerlendirilecek. Başarılı bulunan projeleri geliştiren yazılımcılar, Crossover’da Java Chief Architect pozisyonunda işe girebilmek için son adım olan mülakat adımından direk başlama şansı elde edecek.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Crossover Türkiye Genel Müdürü Sinan Ata, Türkiye’nin sorunlarını oturdukları yerden konuşmaktansa çözüm üretmeyi tercih ettiklerini ifade etti. Ata, Java for Good isimli bu sosyal sorumluluk konseptinin Rusya, Romanya ve Polonya’ya taşınarak uluslararası bir boyut kazanacağını da iletti. Crossover firması dünya çapında ofisleri sayesinde şirketleri, farklı alanlardan üst düzey ve deneyimli çalışanlarla buluşturuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.