btbilgi

Enerji sektöründe dünya çapında konuşulmakta olan ‘Divestment’ (yatırım kesme) hareketi zamanla hız kazanıyor. Bu hareketin öncüleri, kurumları fosil yakıt kaynaklarına (kömür, linyit, doğalgaz ve petrol gibi) yaptıkları yatırımları azalatma veya geri çekme yönünde bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Amaç, dünyanın uzun vadede daha az kirletilmesi ve bir an önce temiz enerjiye geçilmesi.

2011 yılında birkaç ABD üniversitesinin başlattığı hareketin, özellikle 2015 yılında hız kazandığı belirtiliyor. Küresel yardım kuruluşlarını takip eden araştırma firması Arabella Advisors bu konuda bir rapor hazırlamış. Rapora göre, geçen 5 yıl boyunca gittikçe güçlenen hareket, 76 ülkedeki 688 kurum ve 58 bin bireysel yatırımcının fosil yakıt yatırımlarından vazgeçmesine sebep olmuş durumda. Dünya çapında yayılan hareketi ve etkilerini GoFossilFree.com adresinden takip etmek mümkün.

Divestment hareketinin etkilediği tüm kurum ve bireylerin iptal ettiği yatırımların toplam miktarının 5,5 trilyon dolara vardığı bilgisi de aktarılıyor. Böylece son bir yılda iptal edilen fosil yakıt yatırımlarının miktarı, geçen seneki 2,6 trilyon dolara göre iki kattan fazla artmış durumda. Bu da iklim değişikliği konusunda toplumları uyarmaya çalışan çevreci kurumların operasyonlarını artırmaları ve harekete henüz katılmamış firmalara baskıyı güçlendirmeleri anlamına geliyor.

Fakat Divestment hareketinin dikkat çeken bir yanı var, fosil yakıt yatırımları trilyonlarca dolar miktarında azalıyor ama analistler birebir aynı miktarın yenilenebilir enerji yatırımına dönüşmediğini belirtiyorlar. Arabella firmasının raporunda harekete katılan ve fosil yakıtlara desteğini çeken kurum ve kişilerin yaptığı yenilenebilir enerji yatırımlarının sadece 1,3 trilyon dolar oranında kaldığı ifade ediliyor. Bu durum da temiz enerji üretim yöntemlerinin umut edildiği kadar hızlı kabul görmemesine bağlanıyor. Bir diğer sebep olarak da yenilenebilir enerji kaynaklarının henüz olması gerektiği kadar ucuz bir yatırım aracı haline gelmemiş olması gösteriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.