btbilgi

Kıvrımlı ekrana sahip akıllı telefonlar yeni değil, Samsung Galaxy Edge ve Note modelleri bir süredir bu türden ekran kullanıyor. Ama şimdiye kadar diğer firmaların üst modellerinde bu özelliği tercih etmemelerinin ardında yüksek maliyet yatıyordu. Fakat 2017 kıvrımlı ekran teknolojisinin çığ gibi geldiği yıl olabilir.

Araştırma firması IHS Markit’in yayınladığı bir rapor, 2017’de kıvrımlı ekran kullanımının geçen seneye göre yüzde 135 artacağını öngörüyor. Rapora bakılırsa önümüzdeki yıl dünya çapında 139 milyon adet kıvrımlı ekranlı akıllı telefon satılacak. Ama bu türden cihazların tüm akıllı telefon pazarı içindeki oranı yüzde 3,8 ile hala çok düşük olacak.

Samsung dışında kıvrımlı AMOLED ekrana sahip telefona sahip sadece Vivo (Xplay5 Elite) ve Xiaomi (Mi Note 2) firmaları var. Ama tüm akıllı telefon üreticileri gözlerini bu alana dikmiş durumda. Son 2-3 yıldır akıllı telefonlarda çok ciddi veya büyük bir tasarım değişikliği görülmüyor. O yüzden de üreticiler katlanabilir veya kenarları kıvrımlı ekranları, yeni ürünler satmak için ön plana çıkartıyorlar.

2017’de alacağınız yeni telefonda kıvrımlı ekran olacak
Solda: Vivo Xplay5 Elite / Sağda: Xiaomi Mi Note 2

2017’de yeni modelinde kıvrımlı ekran kullanacağı tahmin edilen bir diğer önemli firma ise Apple. Teknoloji devinin iPhone 8 için büyük bir yenilik planladığı ve bunun da ekran şeklinde olacağı söylentileri gittikçe artıyor. Apple’ın böyle bir iPhone piyasaya sürmesi, birçok diğer firmayı da benzer modeller çıkartmak için hareketlendirecektir. IMS Markit raporunda 2017’deki tüm akıllı telefon ekran üretiminin yüzde 20’inin kıvrımlı ekranlardan oluşacağı öngörülmüş. Ama bu noktada asıl sorun, ekran üreticilerinin gittikçe artan talebi karşılama potansiyeli olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.