btbilgi

Geçmişte Atieva olarak bilinen ve sonradan isim değişikliği yapan Lucid Motors, lüks elektrikli otomobil pazarına girmeye hazırlanıyor. İlk elektrikli sedanı olan Lucid Air modelini tanıtan firma, araç özellikleri ve tasarımı ile çok iddialı olduğunu ifade ediyor.

En büyük rakibi olacak Tesla gibi ABD kökenli olan Lucid Motors, ilk modelini 100 bin doların üzerinde fiyatlandırmış. Bu da firmanın Lucid Air ile üst segmente hitap ettiğini ispatlıyor. İlk üretilecek 255 araba için önsiparişler başlamış ve full donanımlı her araç 160 bin dolar değerinde. 2018’de piyasaya sürmeyi planladıkları araç, gerçekten de etkileyici özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Lucid Air modeli 1.000 beygire denk çift elektrikli motora ve 0-100 hızlanmada 2,5 saniye performansa sahip. Araç 100 kWh ve 130 kWh’lik Samsung SDI destekli iki batarya seçeneği sayesinde, yaklaşık 650 kilometreli maksimum sürüş mesafesine erişebiliyor. Bu teknik veriler aracı Tesla’nın Model S ve P100D modellerine denk veya daha üst sıraya koyuyor.

İç tasarıma bakılınca, özellikle arka koltuk tasarımı ile Lucid Air’in üst düzey yöneticilere hitap ettiği söylenebilir. Fakat firma 2018’den sonra bu modelin bir de normal koltuklu versiyonunun piyasaya sunulacağını açıklamış. Lucid Motors şu anda önsipariş veren müşterilerden 25 bin dolarlık bir rezevasyon ödemesi alıyor. Ama kaç sipariş olursa olsun, firma hayallerini gerçekleştirmek için öncelikle iki sene içinde almayı hedefledikleri 700 milyon dolarlık yatırımı toparlamak durumunda.

Arizona’da üretilmesi planlanan bu otomobil elektrikli araçlar pazarını genişleteceği gibi, benzer girişimci firmaları da heveslendirecek gibi gözüküyor. Tesla’nın başarısını tekrarlayabilirse, eski ve büyük otomotiv firmaları belki kendi elektrikli araba modellerini planlanandan daha erken tarihlerde piyasaya sürmeye daha sıcak bakabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.