btbilgi

Japonya kökenli SoftBank Group Corp, Ekim ayında yaptığı duyuru ile dünya çapında operasyonel olacak yeni teknoloji yatırım fonu ‘Vision Fund’ı açıklamıştı. Wall Street Journal’in verdiği habere bakılırsa, yaklaşık değeri 100 milyar dolar olarak belirlenen fona şimdi Apple firması da 1 milyar dolar ile katılıyor.

Japon telekom ve internet devi SoftBank, bu yeni teknoloji fonuna kendisinin 25 milyar dolar koyduğunu açıklamıştı. Diğer büyük fon ortaklarından biri olan Suudi Arabistan Emirlikleri kökenli Public Investment Fund (PIF) ise 45 milyar dolara kadar yatırım yapacak. Ayrıca SoftBank yönetim kurulu üyelerinden Masayoshi Son, yaptığı bir açıklamada yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın da fona 50 milyar dolara kadar yatırıma hazır olduğunu ifade etmiş. Trump bu yatırımın ABD dahilinde değerlendirilmesini de istemiş.

Eğer tüm fon ortakları belirtilen rakamları sağlarsa, beraberce dünyanın en büyük teknoloji fonuna imza atmış olacaklar. Vision Fund sayesinde yakın gelecekte önemli teknoloji konularına çok büyük çapta yatırımlar yapmak mümkün olabilecek. SoftBank böylece kendini sanal gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti gibi alanlarda güçlü bir konuma getirecek, Apple ise yükselen teknolojiler alanında söz sahibi olacak.

WSJ haberinde iki firmanın aralarındaki anlaşma ile ilgili henüz ayrıntı bulunmadığı belirtiliyor. Fakat analistler SoftBank’ın kendisinin içinde bulunduğu zor duruma rağmen (119 milyar dolar borç) bu fona nasıl yatırım yaptığı konusunda endişelerini dile getiriyor. Firma şu anda Japonya’nın üçüncü en büyük operatörü konumunda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.