btbilgi

Küresel çapta 8 Ar-Ge merkezi (5’i Türkiye, İngiltere, Tayvan, Çin), 1.200 kişilik dev Ar-Ge kadrosu, dünyada en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 1000 firma arasındaki 3 Türk şirketinden biri, ayrıca Vestel’in 6 kıtada 153 ülkeye ihracatı var. Sadece Türkiye için değil, dünya için tasarlıyor, üretiyor, satıyor. Türkiye’deki teknoloji devleri arasında yer alan Vestel pek çok konuda ve bulunduğu sektörlerde teknolojik ilklerin öncüsü. Vestel geldiği noktada geleceğe nasıl bir vizyonla yürüyor, gelecek teknolojileri ile ilgili neler yapıyor, önümüzdeki süreçte kendini nasıl konumluyor? xTRlarge olarak Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan’a sorduk.

Vestel’in öncü teknolojileri ürünleştirmedeki Ar-Ge üstünlüğü ve tasarımdaki yetkinliğiyle global tüketicileri geleceğin dünyasıyla buluşturan bir marka olduğunu söyleyen Erdoğan, gelecekte de dünyadaki trendleri yakından takip edip Ar-Ge çalışmaları ile tüketicileri son teknolojilerle buluşturmaya devam edeceklerini ifade ediyor.

vestel-sirketler-grubu-icra-kurulu-baskani-turan-erdogan
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan

Erdoğan Vestel’in Türkiye TV pazarında açık ara lider, Avrupa TV pazarındaki ikinci sırada olan konumunu önümüzdeki dönemde de sürdüreceklerini vurguluyor.  Turan Erdoğan 3 üreticiden biri oldukları beyaz eşya pazarına sundukları ürünlerle müşterilerini “Nesnelerin İnterneti”, “Akıllı Evler” ve “Akıllı Şehirler”den oluşan yeni dünya ile tanıştırdıklarını bunu yaparken enerji verimliliğinde fark yaratarak tüketicilere sağladıkları faydanın çok büyük olduğunu dile getiriyor.

Önümüzdeki dönemde de bu kavramlar ile şekillenecek müşteri istek ve beklentileri ile teknolojilerini geliştirmeyi sürdüreceklerini söyleyen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan tecrübelerini tasarım ve üretim gücü ile birleştirerek, yarattıkları Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu Venus’ün ihracat ağını genişleteceklerini de işaret ediyor.

“Televizyon ve beyaz eşya sektöründe nasıl bir algı oluşturup, bugün 153 ülkeye teknolojimizi ulaştırıyorsak, akıllı telefonda da bu algıyı kalıcı bir hale getireceğiz”

Vestel Savunma ve Vestel Ventures’da küresel rekabette yol alacağız

Turan Erdoğan bütün bunların yanında Ar-Ge’de kazanmış oldukları yüksek teknolojik yetkinliği savunma-havacılık alanına taşıyacaklarını, faaliyet gösterdikleri Vestel Savunma ve yeni fikirleri hayata geçirmek ve ticari başarıya ulaştırmak üzere girişimcilere destek verme hedefiyle kurulan Vestel Ventures’da Vestel’i küresel rekabette güçlü kılacak işler yapmaya devam edeceklerini ifade ediyor.

Öncelikli hedeflerimiz endüstri 4.0’a uyum, mobilite ve bağlanabilirlik

Günümüzde dünyadaki sanayi devlerinin en önemli gündem maddelerinden biri olan Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0’a uyum çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Turan Erdoğan, Vestel olarak Endüstri 4.0 dönüşümünün en önemli öncelikleri olduğunu, uzun vadede gelecek vizyonunda Endüstri 4.0 kavramı ile “Mobilite” ve “Bağlanabilirlik” teknolojilerinin, Vestel’in Ar-Ge çalışmalarının da önemli ayağını oluşturduğunu vurguluyor.

Akıllı Evler, Akıllı Şehirler ve Nesnelerin İnterneti alanında sunulan hizmetlerde Vestel’in adını sıkça duyacağımızı belirten Erdoğan, birbirleri ile haberleşebilen ve mobil cihazlar ile kontrol edilebilen akıllı ürünleri piyasaya sunmanın yanı sıra bu cihazların bağlantı alt yapısına da yatırım yaptıklarını vurguluyor.

DEVAM: Vestel’in amacı tüm ürünlerini akıllandırmak ve her yerde olmak

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.