btbilgi

Samsung Türkiye İnovasyon Merkezi’nin kapılarını açtı. Kurumsal çözümler alanında bir sergileme alanı olarak da kullanılacak olan bu merkezde Samsung’un kurumsal alanda iş ortakları ile birlikte gerçekleştirdiği çözümler yer alıyor.

xtrlarge_acilis1Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türkiye Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut’un da yer aldığı açılışta konuşan Arda Ermut Türk Halkının teknolojiyle uyumunun çok yüksek olduğunu,  bu tür bir yenilikçilik merkezlerinin yaratıcı beyinlere örnek olması açısından çok önemli olduğunu işaret etti. Samsung’un bu çalışmasının Türkiye’den gelecek farklı çözümlerle hayat bularak büyüyeceğini umduğunu söyleyen Ermut, Başbakanlık Türkiye Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı  olarak Samsung’dan beklentilerini bölgesel operasyonlarının merkezinin de İstanbul olması yönünde olduğunu, Türkiye’den bölgeyi yöneten çok uluslu şirketlerin arasında Samsung’un da yer almasını beklediklerini vurguladı.

1481619625_daehyun_kim_1Samsung’un dünya çapında gerçekleştirdiği inovatif çözümlere en hızlı adapte olan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini dile getiren Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, MENA bölgesindeki ilk Samsung İnovasyon Merkezi’nin Türkiye’de açmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Teknolojinin artık sadece dikey bir sektör olarak algılanmadığını tüm endüstrilerle yatayda buluşarak iş yapış biçimlerine katma değer sağladığını ifade eden Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcı Tansu Yeğen sözlerine şu şekilde devam etti “Dünya hızla dijitalleşirken, kurumlar teknolojiyi, işlerini hızlandıran bir araç olarak kullanmanın ötesinde görüyor. Teknolojinin getirdiği rekabet avantajını elde tutmak için yenilikçiliği kurumsal DNA’larının yapı taşına dönüştürme çabasında olan kurumlar, müşterilerine yeni deneyimler sunma talebini karşılamaya çalışıyor. Zorlu küresel ekonomik şartlarda sürdürülebilir büyümeyi yakalayabilmek için ülkemizde de bu inovasyon ve teknoloji vizyonunun yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor. Bu merkezle yılda 14 milyar doları aşan Ar-Ge yatırımımızın sonuçlarını, ülkemizdeki şirketlere ilk elden ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Hayatın nasıl farklılaşacağı Samsung İnovasyon Merkezi’nde
Samsung İnovasyon Merkezi’nde yenilikçiliğin hayata uyarlandığı farklı sektörlerde hayatı kolaylaştıracak çözümler yer alıyor. Bunların arasında eğitim, bankacılık uygulamaları, otel ve restoran, hava limanı, baskı, iklimlendirme gibi farklı sektörlere yönelik çözümler ve yeni teknolojilerin kullanıldığı ödül almış ya da alanında ilk olmuş farklı alanlardan örnekler de var.

Dünya üzerinde 30 civarındaki Samsung ‘inovasyon’ merkezinden biri olan merkez, MENA bölgesi olarak adlandırılan Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin ilk İnovasyon Merkezi.

Hayatı kolaylaştıran ve endüstriyi rahatlatan 33 çözüm
Samsung müşteri ve iş ortaklarının her an kurumsal ürün ve çözümlerini deneyimleme şansına sahip olabilecekleri merkezde yer alan,  Samsung’un farklı platformlardaki çözümlerinin pek çoğu Türk startupları ve Türk şirketlerine ait.

Samsung İnovasyon Merkezi’nde Tegmos, Pisano, Blesh, Havelsan, VR Masters, Zenger, Arete, 3B Sistem, Prohotech, SmartThings, Fibaro, Ingenous, Netegras, Tizen Solutions. Smarttek, VRKodlama, VR Edu İçerik, Signatus, Smarttek, Ödeal, Metamorfoz, Sentio gibi şirketlerin sektörlere özel çözümlerini görebiliyoruz.

Samsung’un partneri olmak isteyen yenilikçi fikirlerden programa dönüşmüş çözümleri olan girişimcilerin Samsung Enterprise Alianz Partner adlı programa kendi yarattıkları yazılımla başvurması bekleniyor. Bu başvuru sonrasında girişimciler Samsung’un dünya veri tabanında yerlerini alıyorlar. Kore’den Samsung’un pek çok platformunda nasıl uygulama geliştirebilecekleri konusunda bilgi verilirken, yeni uygulama geliştirebilecekleri alanlar açılıyor. Dünya üzerindeki pek çok çözüm ortağı ile birlikte iş geliştirebildikleri gibi, Samsung’un ulaştığı pazarlara da çözüm sağlayabiliyor.

Samsung’un yenilikçilik alanındaki yatırımlarının devamı gelecek
Geliştirilmiş çözümlerin yer aldığı Samsung İnovasyon Merkezi’nden ‘farklı bir alanda teknoloji üretimine katkıda bulunacaklar mı’ sorumuzu Samsung Başkan Yardımcısı Tansu xtrlarge_samsungteknolojiYeğen yenilikçilik alanında Samsung’un önümüzdeki dönemde teknoparklarda yapacağı farklı açılımları da görebileceğimizi söylüyor. Ayrıca Yeğen bu merkez için toplam yatırım miktarının yarım milyon dolardan biraz daha fazla olduğunu da belirtiyor.

Samsung teknoparklar içindeki ilk Ar-Ge merkezini 2015 Şubat ayında İstanbul Teknopark içinde Anel Semper ismi altında bir şirket açmıştı. Şu anda bu Ar-Ge merkezi 15’in üzerinde çalışanı ile teknoloji geliştirmeye devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.