btbilgi

Dünya çapında tüm firmalar hem yenilenebilir enerjiye yöneliyor hem de karlılığı artırmak için masrafları azaltmaya çalışıyor. Yeşil ve temiz çözümlerin kullanılması şirketler için de, çalışanlar için de uzun vadede büyük fayda anlamına geliyor.

Huffington Post’da ofisler ve şirketlerin harcamalarını azaltacak yeşil önerilere yer verilmiş. Bu faydalı önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Yerel malzeme kullanın: Kullandığınız malzemeler ne kadar uzaktan gelirse, o kadar çok enerji, benzin ve zaman harcanır. Yani size daha pahalıya gelir. Eğer yakınınızdaki firmaları seçerseniz hem aldıklarınız daha ucuza malolabilir, hem de yerel üreticileri desteklemiş ve dolaylı olarak ekonomiye katkıda bulunmuş olursunuz.
  2. Kullanılmayan ekipmanı kapatın: Uzun süre kullanmayacağınızı bildiğiniz elektronik cihazları komple kapatarak (bekleme modundan bahsetmiyoruz) yılda yüzde 25’e kadar varan elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Özellikle de akşamları çıkarken bilgisayarlarınızı kapatmanız, yıl sonunda tahmin etmediğiniz kadar kazanca dönüşebilir, bölyece karbon ayak izinizi de küçültmüş olursunuz.
  3. LED ampullere geçin: LED ampuller hala filamentli veya floresan ampullere göre paalı gözüküyor olabilir. Ama tüm Batı ülkelerinin yavaş yavaş eski tip ampulleri yasaklamasının bir sebebi var. LED ampuller uzun vadede çok daha hesaplı ve daha az enerji harcarlar. Çok daha uzun süre çalışırlar ve onlara yaptığınız yatırımı kat kat fazla şekilde çıkartırlar.
  4. Geri dönüşümü başınızın tacı yapın: Ofisinizde geri dönüştürülebilir neler var, bir düşünün? Eğer bir şeyi çöpe atıyorsanız (gıda hariç), büyük ihtimalle geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmıştır. Bu da kağıt, karton, plastik, metal ve camdan yapılmış neredeyse her şey anlamına gelir. Ülkemizde hala geri dönüşüm yeterli öneme sahip değil ama elimizden geleni yaparak katkıda bulunabiliriz.
  5. Web barındırma servisinizi yeşil seçin: Yeşil web barındırma, son zamanlarda gittikçe yükselen bir trend. Bu konuda yapılacak birkaç şey var, öncelikle daha az enerji harcayan sunucular kullanan barındırma firmaları tercih edilebilir. Ayrıca harcadığı elektriği mümkün olduğu kadar temiz enerji kaynaklarından elde etmeye çalışan firmalar da ön plana çıkmaya başladı. Biraz araştırma ile bu tür barındırma firmalarını bulmak mümkün.
  6. Tamir edilebiliyorsa atmayın: Ofis eşyalarınız veya cihazlarınız eskimeye başladıysa atıp yenisini almak tek çözüm değil. Bazıları ufak tefek tamirlerle biraz daha işinizi görebilir. Mesela koltukların yüzü değiştirilip kullanılabilir, bozulmuş yazıcılar tamire gönderilebilir, plastik kullan-at çatal bıçak yerine uzun ömürlü metal seçenekler değerlendirilebilir.
  7. Ulaşımda farklı yöntemlere bakın: Her gittiğiniz yere araba ile gitmek zorunda değilsiniz, daha yeşil seçenekler mevcut. Hava güzelse kısa mesafeler için bisiklet kullanmayı veya yürümeyi deneyebilirsiniz, ayrıca sağlığınıza da çok yararlı olacaktır. Gideceğiniz yere metro veya metrobüs ile kolayca ulaşabiliyorsanız, neden araba ile gidip trafikte stres yaşayasınız? Sabah ve akşamları ise aynı yöne giden kişilerle beraber gidip gelerek, daha az araba kullanmak da başka bir çözüm.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.