btbilgi

Türkiye İnovasyon Haftası’nın konferanslarında yer alan önemli isimlerden biri, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın idi. xTRlarge olarak kendisine Intel’in ve Türkiye’de BT sektörünün geleceği ile ilgili sorular yönelttik.

Görünüşe bakılırsa Intel hayatımızın her noktasında öyle veya böyle yer almak istiyor. İster masamızdaki bilgisayarda olsun, isterse akıllı arabamızda; Endüstri 4.0’ın sonucu olarak gelecek yeni nesil akıllı fabrikalardaki robotlardan, o fabrikada üretilecek sanal gerçeklik gözlüklerine kadar her yerde ismi geçecek.

Intel: “Bilişim ekonomisi kaybederse, bütün ekonomiler kaybeder”

Geleceğin bilgisayarları quantum bilgisayarları

Burak Aydın’a önce son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız geleceğin bilgisayarları konseptini sorduk. Intel bilgisayarı basitçe “bilgisayar” olarak ele almak istemiyor. Bilgisayarı yeniden tanımlamak için Microsoft, Amazon, Google gibi çeşitli ortaklarla çalıştıklarını belirten Aydın, bu noktada Moore Yasası’nın etkisi olduğunu söylüyor.

İşlemcilerin üretim sürecinde 14, 10, 7, 5 nanometre şeklinde gidip belli bir sınıra gelineceğini ve ondan sonra quantum bilgisayarlara geçileceğini hatırlatan Aydın, bu dönüm noktasının çok uzak olmayacağına inanıyor.

Aydın, Moore Yasası’na bakılırsa birkaç sene içinde o noktada olacağımızı söylüyor ama Intel’in 7 veya 5 nanometre işlemcileri ile ilgili kesin bir tarih vermekten de çekiniyor. En azından 7 nanometre işlemcilerin 2-3 sene içinde piyasada olabileceğini ve 5 nanometre sınırına da 5-6 sene içinde zorlayacağını tahmin edebiliriz.

Intel’in mobil önemli ama mobil sadece cep telefonu değil

Mobil işlemci pazarı ile ilgili Intel’in yaklaşımını sorduğumuzda, Burak Aydın firmanın ürün gamını mobile doğru genişlettiğini ama direk olarak cep telefonlarına girme konusunda bir odakları olmadığını ifade ediyor. Bununla beraber Türkiye tablet pazarında yüzde 30 pazar payına eriştiklerini de ekliyor. Ama Intel’in asıl hedefi farklı: “Bizim daha çok odaklandığımız alan Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT), bunun için çok farklı işlemciler, SoC’ler çıkartıyoruz. Atom’un versiyonlarını, Quark’ın farklı versiyonlarını çıkartıyoruz, platformlar oluşturuyoruz. Edison var, Curie var, ürün gamımız çok çeşitli. Bizim Nesnelerin İnterneti’nde liderlik etme misyonumuz ve vizyonumuz var.”

Nesnelerin Interneti alanına en çok yatırım yapan firmalardan biri Intel.  Özellikle gelişmekte olan FPGA (field-programmable gate array) teknolojilerine yatırımları bu hedefi açıkça belli ediyor. Burak Aydın, 2015 sonunda 17 milyar ödeyip aldıkları Altera’yı bu yatırımlarına örnek göstererek, Intel’in buradaki beklentisinin büyük olduğunu ve bu satın almalar ile hem organik hem de inorganik büyüme sağlamayı hedeflediklerini vurguluyor. Bu amaçla, yarı-iletken ve bağlantılı cihazlar alanında satın aldıkları bir başka şirket de, 2016 içinde duyurusu yapılan Movidius.

Burak Aydın FPGA teknolojisinin gelecekteki önemini şöyle anlatıyor: “Bazı anlarda ana işlemciye gitmeden hesaplama yapıp karar vermeniz lazım. FPGA’in normal bir CPU’dan farkı burada. Örneğin arabanın ön tarafına koyduğunuz algılayıcıların tepki vermeye çok vakti yok. Dolayısıyla orada FPGA kullanmanız lazım, biz de tam o noktaya yatırım yapıyoruz.”

Intel: “Bilişim ekonomisi kaybederse, bütün ekonomiler kaybeder”
Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın

Akıllı arabalarda Burak Aydın’ın önemli bulduğu bir başka Intel ürünü de Xeon işlemciler. Bunu “Artık araba dediğimiz şeyin neredeyse yüzde 70’i elektronik olmaya başladı. Elektrikli araba dediğimizde mekanik parçalar daha da azalıyor. Her şeyi kontrol etmek için bırakın işlemciyi, Xeon kullanmanız lazım.” şeklinde ifade ediyor.

IoT ve Endüstri 4.0 çok önemli yatırım alanları

Intel gelecekte çevremizdeki her cihazda olmak istiyor derken abartmıyoruz. İntel Genel Müdürü Burak Aydın bu konuda, “2020 yılı için IoT pazarında 50 milyar cihaz ve 200 milyar sensörle var olmayı hedefliyoruz, dolayısıyla bütün şirketler bir yarış içerisinde.  Bu yarışta anlamlı yatırımlar yapıyor ve anlamlı işbirliklerine imza atıyoruz. En son Amazon Echo ile işbirliğimizi duyurduk, smart speaker (masanıza koyduğunuz, sorularınıza sesli yanıt veren akıllı dijital asistan cihazları, Google Home buna bir diğer örnek) ürünü için. Bu ve benzeri işbirlikleri ile pazar penetrasyonumuzu hızla artıracağız.” diyor.

Intel Endüstri 4.0 mantığı ile kurulacak fabrikaların içindeki makinelerde de yer alacak. Intel bu alanda GE, ABB, Bosch gibi başka endüstri devleriyle de yakın ilişki içinde. FPGA teknolojileri aynı zamanda endüstriyel robotlar için de önemli

Bu noktada Burak Aydın, robot kolların hesaplamaları veya hareket sensörlerini örnek veriyor ve bu mekanizmaların çok hassas ve hızlı olmaları gerektiğini işaret ediyor. Bu alanın Intel’in odaklandığı alanlardan biri olduğunu söyleyen Aydın “Internete dokunan her şeyin içinde Intel olması ve insan hayatına değer katması amacıyla çalışıyoruz” şeklinde Intel’in bakış açısını da yansıtıyor.

Intel firması USB, Bluetooth, WiFi gibi bir çok teknoloji standardının oluşmasında önemli rol oynadı. Şimdi de IoT standartları için uğraşıyor, değişik ve dikey alanlarda daha fazla yer alma hedefleri var. Akıllı şehirler, akıllı cihazlar, akıllı arabalar, giyilebilir teknolojiler bunlardan bazıları. Aydın yine güzel bir örnek olarak BMW’nin popüler elektrikli hibrid spor modeli i8’in beyninde Intel sistem olduğunu hatırlatıyor. 2017 yılının tüm bu yeni dikey sektörlerin etkisini görmekten çok yakından hissedeceğimiz bir yıl olacağı konusunda da ümitli.

DEVAM: Intel’in sanal gerçeklik, Türkiye pazarı ve inovasyona yaklaşımı

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...