btbilgi

Nokia çoğu kişi için hala güzel anılarla hatırlanan bir marka. Cep telefonlarının yükselme döneminde piyasaya sürdükleri birbirinden ilginç modellerin dışında, ucuz ve dayanıklı basit telefonları da çok popüler olmuştu. Az gelişmiş ülkelerde eski 105, 216 ve 230 modellerinin hala satıldığı biliniyor.

Firma akıllı telefon bölümünü 2013’de Microsoft’a 5.44 milyar Euro’ya satmıştı. Microsoft önce ismi kullandı, daha sonra Lumia alt markasını kendine entegre etti ve en son bu sene başında piyasaya sürülmüş 950/950 XL modelleri dışında da yeni telefon duyurmadı. Ama Nokia markası ölmüş değil. Microsoft’un isim kullanım süresi doldu ve markadan hala faydalanmak isteyenler var.

Finlandiya’lı HMD, bu yılın Mayıs ayında Nokia isminin kullanımı için lisans almıştı. İşte firmanın bu gelişmeden beri duyurduğu ilk ürünü Nokia 150 kodlu telefon. Ama bu model bir akıllı telefon değil; FM radyolu, MP3 oynatıcılı ve tuş takımlı 26 dolarlık bir telefon. Telefon 2.4 inçlik 240×320 piksel ekrana, 22 saatlik konuşma ve neredeyse 1 aya varan bekleme süresine sahip. Bu türden tuş takımlı ve küçük ekranlı telefonlar, yeni akıllı telefonlara göre çok daha az enerji harcıyor ve ucuza üretildikleri için de düşük profile sahip pazarlardaki kullanıcılara hitap edebiliyorlar.

HMD firması ucuz Nokia telefonlarını geri getiriyor

Üzerinde LED fener ve Bluetooth 3.0 desteği de olacak Nokia 150’nin, ayrıca bir de çift SIM kartlı versiyonu satışa çıkacak. Bu iki cihazın çeşitli Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde 2017’nin ilk çeyreğinde pazara sunulması bekleniyor. HMD firması Nokia ismini 10 sene boyunca kullanma hakkına sahip. Tüm operasyon için 500 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını açıklamaları da, bu markayı daha uzun süre cep telefonu pazarında duyacağız anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.