btbilgi

Bitcoin uzun zamandır popüler bir para birimi olma amacını güdüyor. Coindesk verilerine göre ortalama 778 dolar değeriyle takas edilen bitcoin için önümüzdeki yıl hareketli geçecek. Uzmanlar şimdiden bitcoin için 2017 tahminlerini paylaşmaya başladı.

Coindesk’te yer alan bir habere göre Danimarkalı Saxo Bank tarafından yayınlanan raporda bitcoin değerinin, uygun şartlar altında, 2017 yılında 2 bin doların üstüne çıkabileceği belirtildi. Bu artış bitcoin’in günümüzdeki değerinden yüzde 165 fazla değer kazanması manasına geliyor.

Raporda bu büyük artışın temel nedeni olarak Amerika başkanlığı için seçilen Donald Trump’ın öne sürmesi beklenen ekonomik gelişim politikalar gösteriliyor. Saxo Bank’a göre Trump’ın fiskal harcamaları arttırmayı planlaması Amerika’nın halihazırda 20 trilyon dolar civarında olan borçlarını daha da arttırma ve bütçe açığını üçe katlama potansiyeli taşıyor. Bu da ABD için ciddi bir enflasyon artışı anlamına gelebilir. Federal Rezerv tarafından faiz oranlarına müdahale edilmesi sonucunda da dolar değerlerinin artması da gündemde.

network-1823430_1920

Saxo Bank’ın ekonomi müdürü Steen Jakobsen’a göre “Bu durum Çin gibi büyüyen pazarlarda domino etkisi yaparak insanların bankalara ve finans açısından gerileyen hükümetlere bağlı olmayan alternatif para birimleri ve ödeme sistemleri arayışına girmesine neden olabilir.” Bu durumda bitcoin oluşan kaostan yarar sağlayabilecek en büyük sanal para birimi oluyor.

Bitcoin ve blockchain’in yıldızı parlayabilir
“Eğer Rusya ve Çin gibi ülkeler ile bankalar bitcoin’i dolara kısmi alternatif olarak kabul etmeye başlarlarsa bitcoin değerinin üç katına çıkmasını bekleyebiliriz”. Bitcoin, sahteciliğe karşı koruma sağlayan blockchain altyapısı, çok düşük işlem bedelleri ve dünya çapında 21 milyon bitcoin ile sınırlı olması gibi nedenlerle küresel ekonominin ilgisini çekmeye teoride uygun bir konumda.

Saxo Bank’tan Jacobsen bu tahminlerin kesin olmadığını ve piyasayı gerçekleşebilecek ekstrem bir durumdan haberdar etmeyi ile bu konu hakkında tartışmalar başlatmayı amaçladıklarının altını çiziyor. Buna karşın bazı bitcoin uzmanları 2 bin dolar değerinin gerçekten uzak olmayabileceğini düşünüyor.

CNBC tarafından yayınlanan haberde doların geçtiğimiz üç ay içerisinde yuan’a karşı yüzde 3,3’lük değer kazanırken aynı zaman diliminde bitcoin’in yuan’a karşı yüzde 20,7’lik değer kazandığının altı çizilirken Fortune tarafından yayınlanan bir haberde bitcoin’in 2016 yılı içerisinde yüzde 75’lik bir değer artışı yaşadığına dikkat çekiliyor.

Tedbirli davrananlar da var
Bitcoin değerinin potansiyel bir patlama yaşama ihtimali ufukta gözükmesine karşın 2017 yılı için iş konusunda her şey yolunda sayılmaz. 2014 yılında dijital para birimini popülerleştirme amacıyla yola çıkan Circle artık müşterilerinin bitcoin alıp satmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Circle CEO’su Jeremy Allaire tarafından yapılan açıklamada, şirketin bitcoin kullanma amacıyla kurulmadığını ve bitcoin’i daha ziyade arka planda çalışan bir teknoloji olarak gördüklerini açıkladı. Circle’ın bitcoin yerine yöneldiği Coinbase de benzer biçimde, bireyler için bitcoin cüzdanı olarak çalışmak istemedikleri açıklamasında bulunmuştu. Özetle Circle ve Coinbase bitcoin’i dijital para birimi olarak kullanmak yerine başka finans hizmetleri için kullanmak istiyor.

Yasal mevzuat eksikliği engel oluşturuyor
Bunun gelişmelerin yanı sıra Wired tarafından yayınlanan habere göre bitcoin’in birçok avantajına karşın hala yasal mevzuatlarla sıkıntılar yaşadığı belirtiliyor. Bütün bunlar bitcoin’in popüler bir para birimi olma ihtimalini zayıflatan öğeler olarak göze çarpıyor.

Needham & Co araştırmacısı Spencer Bogar’ın konuyla ilgili Coindesk’e yaptığı açıklamada Circle’ın bitcoin’i tamamen bırakmadığını ve şirketin büyük ihtimalle gelir getirmeyen hizmetleri temizlemeye çalıştığını belirtmesinin yanı sıra bu hamlenin dijital para birimini kötü göstermediğinin de altını çizdi. “Bu durum bitcoin’in çalışmadığı veya büyümediği anlamına gelmiyor. Buna karşın günümüzde Bitcoin tabanıyla kazançlı, popüler ve mevzuatlara uyan bir iş kurmak oldukça zor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Tıp Fakültesi, Onkoloji Enstitüsü, Medikal Fizik Bölümü yüksek lisans mezunu Irmak Kamcez, aynı zamanda C ve Sistem Programcıları Derneği'nden C dili ve çeşitli Microsoft sertifikalarının sahibidir. Ayrıca, ünlü teorik fizikçi Frank Close'un "Sonsuzluk Yapbozu, Kuantum Alan Kuramı ve Higgs" kitabını Türkçe'ye kazandırmıştır.