btbilgi

Grafik alanında ürettiği işlemcilerle dünya çapında ünlü firmalardan NVIDIA, bir süredir hızla ilerleyen otomotiv pazarına girmek niyetindeydi. Hatta sırf otonom arabalar için ürettiği Drive PX2 platformu, Tesla firması tarafından tüm araçlarında kullanılacaktı. Ama nedense bu iki firma hızlı bir kararla ortaklıklarını bitirmeyi tercih ettiler.

Tesla firması bütün araçlarına otonom sürüş özelliği vereceği açıklamasını bir süre önce yapmıştı. Bunu gerçekleştirmek için de tüm kendi kendine sürüş yeteneklerini içinde barındıracak bir işlemciye ihtiyaç duyduğunu söylüyordu. Bir süredir de Mobileye’ın EyeQ3 işlemcisini denemelere tabi tutuyordu. NVIDIA işte bunu sağlayacaktı, fakat en yeni bilgilere göre Tesla bu iş için Samsung Electronics ile çalışacak. Samsung, Tesla firması için bir ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) sistemi hazırlıyor.

Daha da ilginç bir gelişme olarak, oyuncuların favori markalarından olan NVIDIA otonom araba pazarına giriyor olabilir. California Motorlu Araçlar Dairesi’nin, NVIDIA firmasına eyalet çapında otonom araç testleri için izin verdiği açıklandı. Firma bir süredir Drive PX2 platformunu kendi kendine test etmekle meşguldü. Şimdi bu testler sokağa da çıkacak gibi görünüyor.

California eyaleti otonom araç testleri için çok popüler bir lokasyon. Burada şimdiye kadar 20 firma otonom araç test izni almış. Bu firmaların başını Volkswagen, BMW, Mercedes Benz, Nissan, Honda, Ford ve GM çekiyor. Tesla’nın artık direk rakibi olan NVIDIA da bu listede yerini almış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.