btbilgi

Denizin keyfini çıkartmak çok güzel, peki ya onları korumak hiç aklımıza geliyor mu? Tatile gittiğimizde çevremizdekilerin, çocukların denize attıkları şeyler hiç dikkatimizi çekti mi? Ya dev fabrikaların, tesislerin denize boşalttıkları atıklara ne demeli? Okyanuslarımızdaki plastik nesnelerin durumu, gittikçe artan şekilde endişe veriyor.

Plastik nesnelerin ne kadar dayanıklı olduğunu biliyoruz. Çünkü uzun süre dayanmaları için tasarlanıp üretiliyorlar. Plastiğin doğada kendi kendine yok olması süresi 500 ile 1.000 yıl arasında değişebiliyor. Ve denizlere atılan plastikler, bu zaman aralığında çevrelerindeki bir çok deniz canlısına zarar veriyorlar. Sosyal medyada kaç kere plastik torbaları denizanası sanıp yemeye çalışan deniz kaplumbağası gördünüz? Veya burunları plastik şişe tutacaklarına sıkışmış yunuslar?

Danimarka kökenli uluslararası araştırma şirketi Plastic Change, durumun ciddiyetini ölçmek için Hawaii’ye gitmiş. Manta (veya vatoz balığı) tasarımından yola çıkılarak üretilmiş Manta Trawl isimli denizaltı veri toplama cihazı ile yapılan gözlemlerde plastiklerin deniz yaşamına verdiği zarar gözler önüne serilmiş. Dünya denizlerinde, sadece yüzeyde tahmini olarak 269 bin ton plastik nesne bulunduğu saptanmış. Deniz dibinde ise kilometrekarede 4 milyar plastik mikrofiber bulunduğu bilgisi veriliyor.

Bir çevre koruma kurumu olan EcoWatch ise okyanusların yüzeyinin yaklaşık yüzde 40’ının plastikle kaplı olduğunu iddia ediyor. EcoWatch’un raporunda, dünya çapında üretilen plastiklerin sadece yüzde 5’inin geri dönüşümle değerlendirildiği belirtilmiş. Ayrıca her sene denizlerdeki plastikler yüzünden 1 milyon deniz kuşunun ve 100 bin deniz memelisinin öldüğü de rapor edilmiş.

Eğer bir önlem alınmazsa, tüm bu rakamların gelecek 10 yıl içinde ikiye katlanacağı öngörülüyor. Her ne kadar gelişmiş ülkeler bu konuda bazı önlemler almış olmaya başlasa bile, çevre kurumları geç kalındığı yönde uyarıda bulunuyorlar. Fransa örnek ülkelerden biri, 2020 yılına kadar ülkede standart plastiklerin yasaklanacağı ve sadece biyolojik olarak parçalanabilen (biodegradable) plastiklerin üretimine izin verileceği açıklanmış durumda. Görüldüğü kadarıyla üzerinde yaşadığımız dünyayı korumak için hala alınması gereken çok yol var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...