btbilgi

İş dünyasının en prestijli organizasyonlarından Stevie Ödülleri’nde “İK Vizyon, Misyon ve Strateji” projesi ile Yılın İnsan Kaynakları Ekibi kategorisinde Bronz Stevie ödülü kazanan Ford Otosan, Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) tarafından verilen Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası’nı almaya hak kazanan ilk otomotiv şirketi oldu. İş hayatında cinsiyet eşitliği için yaptığı çalışmalarla Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası – EBRD’den de ödül kazanan Ford Otosan, “Kendini Keşfet Potansiyeli Yönet”, “Mavi Yaka Gelişim Projesi” ile “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

“Güvenli Davranış Yönetim Sistemi” ve “Kolobratif Lastif Yükleme Sistemi” ile MESS’in Altın Eldiven” ve “Altın Öneri” iş sağlığı güvenliği gibi birçok yarışmada ödüle imza atan Ford Otosan’ın yaklaşık 10 bin 500 çalışanı var. Ford Otosan kotanın üzerinde engelli çalıştırıyor. Çalışanların yaklaşık yüzde 4’ü engelli. İşitme, ortopedik gibi fiziksel engelli çalışanları olduğu gibi, çalışmaya müsait olabilen down sendromlu gibi zihinsel engellileri de istihdam ediyor.

Çalışanların yüzde 74’ü üretim çalışanı, yüzde 26’sı ofis çalışanı. Ofis çalışanlarında iki kişiden birinin, üretim çalışanlarında dört kişiden birinin kadın olmasını hedefleyen Ford Otosan, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 ilde ve en az 81 okulda uygulanan “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesini hayata geçirdi. Ford Otosan, gönüllü mühendisleri ile beraber mühendis olmaya özendirici programlar düzenledi. Bugüne kadar 33 ili ziyaret etti. 5 bin’den fazla kız öğrenciye toplumsal cinsiyet eğitimi verdi.

İşgücünde Farklılıkların Değerlendirilmesi kategorisinde Ford Avrupa Başkanlık Ödülü’ne ve Topluma ve Çevreye Değer Katanlar kategorisinde Koç Holding’in En Başarılı Koçlar Ödülü’ne layık görülen Koç Holding’in Ülkem için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum: Bal Arıları Mühendis Oluyor Projesi’nin temel hedefi toplumsal cinsiyet kalıpları çerçevesinde kadınlara geleneksel olarak uygun görülen meslekler dışında kabul edilen mühendislik mesleğini seçen kadın öğrenci oranını artırmak, eğitim alanında ve meslek seçiminde kadınlar ve erkekler için fırsat eşitliğinin önemine dair farkındalığı geliştirmekti.

Fortune Türkiye ve DataExpert işbirliğinde gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Etkin 50 İnsan Kaynakları Yöneticisi” araştırması ile şirketlerin en önemli sermayesi olan insan kaynağını en etkin biçimde yöneten, kurum öncelikleri doğrultusunda fark yaratan, benzersiz insan kaynakları uygulamalarını hayata geçiren Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’sundan biri olarak seçilen Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Nursel Ateş Ölmez ile insan kaynaklarına genel yaklaşımını konuştuk.

İnsan kaynaklarını şirketlerin stratejik anlamda önem vermesi gereken bir fonksiyon olarak gören Ateş, “İK şirketin her lokasyonuna nüfuz etmesi gereken bir birim. İK her zaman çok kritikti ama gün geçtikçe değerini daha iyi idrak eder noktaya geldik” diyor.

Ford Otosan’ın İK departmanında yaklaşık 170 civarında çalışan var. Ücret, bordro, yetenek yönetimi, iş güvenliği, endüstriyel ilişkiler, sendikal ilişkiler gibi insan kaynaklarının tüm fonksiyonlarını uçtan uca icra ediyor.

Ford Otosan, en çok çalışılmak istenen şirketler arasında 14’üncü sırada, otomotiv sektöründe ilk şirketlerden biri, dolayısıyla aradığı profili bulmakta çok zorlanmıyor.

Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Nursel Ateş Ölmez

“Sen Varsan Güç Bizim”

Çalışanlarının kişisel gelişimini, kariyer gelişimini sağlayabilecekleri öğrenme ortamını yaratmaya gayret ettiklerini söyleyen Ateş, “Genel yetenek stratejimizi özetleyen cümleyi de işveren markamız ile beraber dile getirdik. Biz çalışanlarımıza “Sen Varsan Güç Bizim” diyoruz. Çalışanlarımız ile birlikte geleceğe yürüyoruz. Hedeflerimizi onlar ile beraber gerçekleştiriyoruz. Başarılı oluyoruz. “Sen Varsan Başarı Bizim” diyoruz. Çalışanların kendilerini ait hissedebilecekleri bir ortamı yakalayabilmek için iş dışında sosyal faaliyetlere de çok önem veriyoruz ve bu çalışmaları da “Sen Varsan Hayat Bizim” adı altında markaladık. Dolayısıyla yeteneklerimize “Sen Varsan Güç Bizim” ana sloganımız ve alt markaları altında güzel kenetleyebildiğimizi düşünüyoruz” diyor.

Y ve Z kuşağı için kişiye özel yaklaşım

Ford Otosan’da Y kuşağı da yönetimde orta kademe rollerde ağırlıklı olarak yer alıyor. Çalışanlarının yüzde 75’ini Y jenerasyonu oluşturuyor. Yeni işe alımlarımızda artık Z kuşağı ile karşılaşıyoruz diyen Ateş, “Farklı jenerasyonların yaşam şekilleri ve çalışma hayatından beklentileri değişkenlik gösteriyor. Biz bunların hepsini aynı potada eritebilmek için özellikle empatinin yüksek olduğu bir çalışma ortamı yaratmaya gayret ediyoruz. Tüm yöneticilerimize pozitif psikoloji eğitimi verdik. Z ve Y kuşağının beklentilerini genel olarak sınıflandırmıyoruz. Liderler kendisine bağlı çalışanlar ile birlikte ekibin neye ihtiyacı olduğunu tespit ediyor. Hedefleri koyuyor, hayata geçiriyor ve başarıyı birlikte kutluyor. Her lider kendi ekibinin sorumluluğunu üzerine almış oluyor” diyerek Y ve Z kuşağının iş yaşamındaki beklentilerini nasıl karşıladıklarını açıklıyor.

Otomotiv sektörüne girecek olan gençlere tavsiyeler

Nursel Ateş Ölmez, mühendislerin duygusal zekalarını geliştirmeleri gerektiğini savunuyor. “Analitik düşünen insanlarda sol beyin daha aktif. Onlar için siyah ya da beyazlar var. Fakat iş hayatı her zaman siyah ve beyazları değil, aynı zamanda grileri de barındırıyor” diyen Ateş, otomotiv sektörüne girecek gençlere iletişimi, çatışma yönetimini, işbirliğini geliştirmeleri için sağ beyinlerini çalıştıracak egzersizler yapmalarını öneriyor.

Ford Otosan çalışanların eğitimi için neler yapıyor?

Eğitim ve gelişim birimi tüm seviyelerde ve tüm çalışan gruplarına ihtiyaca göre programlar tasarlıyor. Şirketin kültürünü öğrenmeye, iş yapış şeklini nasıl adapte olacaklarına yönelik programlar var. Bu oryantasyonun bir parçası oluyor.

Ford Otosan’a özel programların olduğunu söyleyen Ateş, “Kişiye özel, özgünleştirilmiş programlara kadar inen gelişim programları organize ediyoruz. “Fonksiyonel ve Teknik Mükemmellik Modeli” ile çalışanlarımızın teknik bilgi, beceri ve deneyimlerini dört seviyede tarif ederek uzmanlık alanlarını belirliyoruz. Çalışanlar uzmanlıklarının üçüncü ve dördüncü seviyesini tamamlamak için konunun uzmanlarından oluşan komiteye sunum yapıyor. Bu süreci başarıyla tamamlayan Ford Otosanlılar iş ailelerine göre Teknik Lider ya da Süreç Lideri unvanını alıyor” diyor.

“Liderlik gelişimini üst düzeyden ilk seviye liderliğe kadar tüm basamakları ile ele alıyoruz.”

Ford Otosan, lider olarak atanan bir çalışana liderlik vasıflarını üst seviyeye taşıyabilmesi için birebir koçluk, mentorluk, sınıf eğitimleri gibi yetkinlik bazlı liderlik eğitimleri veriyor. Kişisel farkındalıklar kazandırmaya yönelik çeşitli programlar yapıyor.

Bununla birlikte tüm çalışanlara yönelik aile içi iletişimin geliştirilmesi, hangi durumlarda psikolojik destek alınır gibi kişisel farkındalık yaratacak programların yanı sıra günlük hayatı kolaylaştırmaya yönelik bütçe yönetimi, sağlık gibi eğitimler organize ediyor.

Bu programlar ile beraber 360 derece çalışanların teknik bilgisini, yetkinliklerini geliştirmeye ve hayatın her alanında işine yarayacak temel bilgileri vermeye yönelik programları kombine ediyor. Bu eğitim programları ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında farklı eğitim kurumlarında veya programlardan ödüller aldıklarını söyleyen Ateş, programlarının bu şekilde ödüller ile taçlandırılıyor olmasının onları çok mutlu ettiğini dile getiriyor.

İş’te kal mülakatları

Ford Otosan, yetenekleri elinde tutmak için iş’te kal mülakatları yapıyor. Ateş, “Her çalışan bizim için çok önemli, fakat yüksek potansiyel gösterdiğine inandığımız çalışanlarımızın işe devam etmesi için takdire dayalı sorgu yapıyoruz. Şirkette kalma motivasyonunu anlamaya çalışıyoruz. Eğer çalışanları iş yüklerinin ağır gelmesi, iş yaşam dengesi bozulmuş olması gibi şirketten uzaklaştıran faktörler varsa önceden tespit ediyoruz ve aksiyon alıyoruz” diyor.

Çalışanların mülakatlarda yeteri kadar takdir edilmediğini dile getirdikleri için takdir dilinin geliştirilmesine yönelik “Ekibim ile Varım” programını geliştirdiklerini söyleyen Ateş, yönetici ekibini nasıl motive eder, işi nasıl delege eder gibi yönetimin farklı elementleri ile farkındalık kazandırdıklarını dile getirdi.

2016 bağlılık anket sonuçlarının çok yeni açıklandığını belirten Ateş, geçtiğimiz seneye göre bağlılık skorunun yüzde 10, 2015’de yüzde 30 arttığını söylüyor.

DEVAM: Ford Otosan’da yeni meslek grupları ve dijital teknolojiler

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.