btbilgi

Duyurusu yeni yapılacak Breakthrough Energy Ventures (BEV) isimli fon, temiz enerji alanında çok önemli bir yatırımcı konumuna gelecek. Bill Gates’in liderliğini yaptığı fon, 20 yıl süre ile 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacak ve geleceğin enerji çözümlerini araştıranlara destek olacak.

Microsoft’un kurucularından olan Gates ve fona destek olan diğer kurucuların toplam değerinin 170 milyar dolar olduğu, Bloomberg ve Forbes’daki raporlardan yola çıkılarak tahmin ediliyor. BEV fonunun kurucuları arasında Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Reliance Industries yönetim kurulu üyesi Mukesh Ambani, VC uzmanları John Doerr ve Vinod Khosla, enerji üzerine çeşitli fonların yöneticisi John Arnold ve SAP’nin kurucu ortakarından Hasso Plattner var.

Bill Gates’den 1 milyar dolarlık temiz enerji fonu

BEV fonu gelecek yıl operasyona geçecek ve temiz enerji çözümlerini arayacak. Sera etkisi yaratan gazların azaltılmasından, elektrik üretimi ve depolaması, yenilikçi endüstri çözümlerinden tarıma ve enerji sistemlerinde verimlilik gibi çok çeşitli alanlarda yatırımlar yapacak. Gates konu ile ilgili yaptığı açıklamada ucuz, temiz ve güvenilir olan her türlü enerji fikrine ve çözümüne açık olduklarını dile getirdi.

BEV fonunun ana hedefi, tüm çözümlerin beraberce iklim değişikliğine yol açan faktörleri azaltması. Fakat bu işin pek kolay olmayacağı açık. Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) çıkmış bir raporda, 2006-2011 yılları arasında temiz enerjiye 25 milyar dolar yatırım yapıldığı ama bunun yarıdan fazlasının işe yaramadığı saptanmış. Yine de çaba göstermeye devam etmek gerekli gibi gözüküyor.

BEV fonu uzmanlarına bakılırsa, şu andaki küresel enerji pazarının değeri 6 trilyon dolar ve 2040’a kadar 1/3 oranında büyüyecek. Fonun danışmanlarından Stanford Üniversitesi profesörü Arun Majumdar, özellikle üniversite laboratuarlarında birçok temiz enerji projesinin geliştirilmekte olduğunu ve bunların hayata geçirilebilmesi için daha çok yatırım gerekli olacağını hatırlatıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.