btbilgi

İnovasyon Haftası’nın açılışında konuşan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Koç Topluluğu genelinde başlatılan Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında, Arçelik’te dijital dönüşüm farkındalığını artırarak kalıcı bir kültür değişimi sağlamayı hedeflediklerini işaret etti.

Ebiçlioğlu bu kültür değişimini yaratırken ‘sektörümüzde bizi ayrıştıracak ve fark yaratacak dijital inisiyatifleri önceliklendiriyoruz. Sadece ürünlere değil üretim süreçlerine de odaklanıyoruz’ dedi.

xtrlarge_fatih_ebiclioglu_arcelik
Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu

Önümüzdeki yıl içinde tamamen endüstri 4.0 standartlarına uygun olarak kurulacak yeni fabrikanın, Arçelik’in ilk model fabrikası olacağını işaret eden Ebiçlioğlu, gelecek hedeflerinde birbiriyle konuşan, kendi kendine karar veren makinelerin, insanlarla birlikte çalışan akıllı robotların, kalite ve maliyet avantajı sağlayan gelişmiş süreçlerin teknolojide kullanımının hayata geçtiği geleceğin fabrikalarını kuracaklarını da müjdeledi.

Dijital dönüşüm için özel yapılanma

Koç Topluluğu genelinde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında Arçelik’te dijital dönüşüm farkındalığını artırarak kalıcı bir kültür değişimi sağlamayı hedeflediklerini belirten Ebiçlioğlu “Bunun için, organizasyonumuz içerisinde, birincil sorumluluğu ve odağı dijital dönüşüm olan bir yapı oluşturduk. Sektörümüzde bizi ayrıştıracak ve fark yaratacak dijital inisiyatifleri önceliklendiriyoruz” dedi.

Arçelik 4’üncü sanayi devrimin öncüsü olup, geleceğin fabrikalarını kuracak

Sadece ürünlere değil üretim süreçlerine de odaklandıklarını, üretim süreçlerini; veri üreten, veriye dayalı karar verebilen, yüksek teknolojinin her türlü avantajını kullanabilen sistemlere dönüştürdüklerini ifade eden Ebiçliğlu, “Dünyadaki 4’üncü Sanayi Devrimi’nin Türk sanayisindeki öncüsü olma hedefi ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Önümüzdeki yıl içinde tamamen endüstri 4.0 standartlarına uygun olarak kuracağımız yeni fabrikamız, Arçelik’in ilk model fabrikası olacak. Birbiriyle konuşan, kendi kendine karar veren makinelerin, insanlarla birlikte çalışan akıllı robotların, kalite ve maliyet avantajı sağlayan ileri proses teknolojilerinin kullanıldığı geleceğin fabrikalarını kuracağız” dedi.

 Arçelik  Garaj’da özgürce fikir üreten çalışanlar çabucak hayata geçiyor

İş yapış şekillerini de inovatif yaklaşımlarla şekillendirdiklerini belirten, bunun için Arçelik A.Ş.’de çalışma alanlarında bir inovasyon ekosistemi oluşturduklarını vurgulayan Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “İnovasyon tek başına yapılacak bir şey değil. Yepyeni fikirler için, farklı disiplinlerden farklı düşünce yapılarının özgürce harmanlanacağı bir ortam gerekiyor. Fikirleri üretirken olduğu gibi, hayata geçirirken de çevik olmak zorundayız. Bu yüzden Dünya’daki “maker” akımına uygun olarak Arçelik Garaj’ı hayata geçirdik. Çalışanlarımız burada işbirliği halinde özgürce fikir üretebiliyorlar. Üretilen fikirler Türkiye’nin en gelişmiş yetkinliğine sahip 3D printing ve prototipleme merkezimizde hızlı şekilde somut ürünlere dönüşüyor. Fikirden tasarıma, tasarımdan üç boyutlu modellemeye ve modelden prototip ve hatta bitmiş ürüne olan yolculuğu tek bir güne sığdıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bir fikri olan herkesi buraya davet ediyoruz, fikirlerini hayata geçirme şansı veriyoruz” dedi.

“Dünya Fikri Haklar Örgütü ilk 100 listesindeki tek Türk şirketiyiz”

Türkiye’nin uluslararası patent başvurularının üçte birinden fazlasını Arçelik’in gerçekleştirdiğini söyleyen Ebiçlioğlu, 2015 yılında en çok uluslararası patent başvurusu yapan global şirketler sıralamasında Arçelik’in 78. sırada yer aldığını, Dünya Fikri Haklar Örgütü ilk 100 listesindeki tek Türk şirketi olduğunu belirtti. Ebiçlioğlu, “Bunu inovasyon kültürünü işimizin odağına yerleştirmiş olmamızın bir sonucu olarak görüyorum. İçinde bulunduğumuz eko sistemin kuvvetlenmesi bizi daha da üst sıralara taşıyacaktır. Bu nedenle listede Türkiye’den daha çok şirket görmeyi arzu ediyoruz ” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.