btbilgi

Motosiklet biniciliği ayrı bir dünyadır. Kendi kültürü, donanımları, adetleri, yöntemleri vardır. Mesela hayatında ilk kez kask takacak bir insanın, kalkıp da doğru seçim yapmasını, kaskını doğru şekilde kullanmasını bekleyemezsiniz. Yol gösterilmesi gerekir. Ama zaten bu hep böyledir, eline ilk kez Android telefon alan bir insanın tüm ayarları gözü kapalı yapmasını bekleyemezsiniz.

berker1Bu yazıda yıllar içinde denk geldiğim bazı hataları ele almak istedim. Aksesuar alırken ve kullanırken yapılan hatalar, sonradan ciddi pişmanlık sebebi olabiliyor. İş işten geçmeden dikkat edilmesi gereken hususlar var.

İyi kask sadece düşerken değil devamlı korur

İyi bir kaskın binicinin kafasını darbeden koruması tabii ki birincil amacıdır. Ama kaskın bütün işlevi siz yere vurana kadar kafanızda durmak değildir! İyi tasarlanmış bir kask, biniciyi motor üzerindeyken de korur. Mesela kamyon lastiklerinden kopan kocaman bir parça ya da yol kenarında durup gelene geçene taş fırlatan sahipsiz velet gibi!

Daha da önemlisi, iyi bir kask biniciye konfor sağlar. Yüzünüze soğuk rüzgar yemekten, gözlerinize toz dolmasından, kulaklarınızın uğuldamasından korur. Uzun yolda yorgunluğu azaltır, dikkat dağılmasından kaynaklanan kaza riskini azaltır.

Bir kask alırken bunları da dikkate almanız gerekir. Uzun süre rüzgar gürültüsüne maruz kalmak hem yoğun baş ağrılarına, hem de kısa sürede baş gösteren duyma kaybına sebep olacaktır. Biraz soğuk havada yüz felci geçirme ihtimalini de unutmayın!

İyi bir eldiven sandığınızdan çok daha önemlidir

En azından bir kez düşmüş bir adama, çoğu motorcunun eldivensiz motor bindiğini görmek, gerçekten de tuhaf gelecektir. Çoğu zaman düşme anında içgüdüsel olarak kendimizi korumak için ellerimizi uzatırız. Bu da asfaltla ilk buluşan organlarımızdan birinin ellerimiz olma ihtimalini artırır.

admin-ajax-1Ancak bunun da ötesinde, sıcak havada bile eldivensiz uzun ve hızlı yol yapmak, ellerimizin uyuşmasına sebep olabilir. Motorda fren, gaz ve debriyaj gibi kritik kontrollerin ellerde toplandığını düşünürsek, bu pek de iyi bir şey olmasa gerekir.

Ancak eldiven kullananlar bile, nispeten ucuz bir eldivenin iş göreceğini sanırlar. “Yazlık eldiven” olarak satılan çoğu ucuz eldivenin üzerinde bir ton plastik koruma görmek mümkündür. Ancak avuç içleri genellikle tek kat ince kumaştan oluşan bu eldivenler, bir kazada bulaşık eldiveninden daha fazla koruma sağlamaz.

Hafif kumaşlar size hiç koruma sağlamaz

Motor üstünde sık sık kot pantolon ve ceket giymiş biri olarak size şu kadarını söyleyeyim ki, yaptığınız iş motora çıplak binmekten farklı değildir. Şüphesiz yazın en sıcak günlerinde ağır deri takım giymek mümkün olmayacaktır. Ancak ince keten ya da kot kumaş pantolon giymenin de çok mantıklı bir tarafı yoktur.

Motosiklet montu olarak satılan çoğu ucuz cekette kullanılan doğal ya da sentetik kumaşlar, genellikle tek kat olarak kullanılırlar. Oysa motosiklet ceketi ve pantolonu alırken çoğu insan dikkat etmediği husus, kullanılan kumaşların iki ya da daha fazla katman kullanıldığında işe yaradığıdır. Buna kevlar denen karbon elyafından dokunma kumaşların da dahil olduğunu söyleyeyim!

Bunun nedeni çok basittir. Çoğu kullanıcı giydiği kıyafetin asfaltta sürtünmeye karşı koruma sağlayacağını düşünür. Ancak aslında “sürtünme”, düşme dinamiğinin ikinci parçasını oluşturur! İlk kısım ise “çarpma” olarak ifade edilebilir.

Motor üzerinden yere olan düşme mesafesi ne kadar kısa olsa da, bedenin yol ile buluştuğu noktada bir çarpma yaşanır ve koruyucu kıyafetin kumaşı ilk hasarı bu noktada alır. Üstelik hızla yuvarlanan bir binici, birden fazla defa çarpma yaşayabilir. Yolda sürüklenme ise bundan sonra başlar ve çarpmadan tamamen farklı bir hasar modeline sahiptir.

Basit bir kot ya da keten pantolon, düşmenin daha ilk saniyesinde tamamen parçalanır ve biniciyi korumasız bırakır. Ancak birden fazla katmandan oluşan ve kevlar ya da cordura ile takviye edilmiş bir ceket ve ya pantolon, sizi çok fazla acıdan koruyabilir.

Deri ceketiniz gösterişli ama faydasız olabilir

Tabii ki düşme ve sürtünme korumasında en başarılı sentetik kıyafetler bile henüz 2 milimetre kalınlığında özel tabaklanmış derinin başarısına ulaşamıyor. At, dana ya da kanguru gibi hayvanların derileri, sadece çarpma ve sürtünmeye karşı değil, açık petrol ateşine karşı da bir miktar koruma sağlayabiliyor.

motorcycle_rider_fallAncak üzerine “motor montu” ibaresi vurulmuş her deri ceketin aynı korumayı göstermesi beklenmemelidir. Çoğu “deri motor montu” bu işlerde tecrübesi ya da uygun dikiş makinesi olmayan atölyelere ürettirilir. Sırf kesim tarzı hoşunuza gittiği için böyle bir mont aldıysanız, paranıza yazık etmiş olabilirsiniz.

İyi bir motor montunda kullanılan deri özel tabaklanmalıdır. Derinin kalınlığı her noktada az çok eşit olmalı, büyük ve sağlam parçalardan dikilmelidir. Ayrıca dikişleri özel iplikle ve mümkünse çift kat olmalıdır ki, darbede atmasın. Ve tabii ki nubuk gibi moda amaçlı yumuşak derilerden uzak durulmalıdır.

Sırf pahalı bir marka sattığı için aldığınız tarz sahibi ve gösterişli deri montlar, asfaltla ilk karşılaştıkları anda üzerinizden soyulup gidebilirler. Tabii ki en kötü mont bile, motora basit bir tişörtle binmekten daha iyidir. Ama çok fazla koruma da beklemeyin…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Teknoloji basınında 20 yılı dolduran M. Berker Güngör, Technopat.net internet sitesinin kurucusu ve sahibidir. Rüzgar ve motor sesini gündelik hayatın sıkıntısından sıyrılmak için terapi olarak kullanan Berker, genellikle 120 kilometrenin üstüne pek çıkmayan sakin binici modelinin katıksız temsilcisidir.