btbilgi

Milyarder işadamı ve yatırımcı Mark Cuban, telekomünikasyon devleri AT&T ve Time Warner’ın 85 milyar dolar değerindeki birleşmesini inceleyen Amerikan senato komitesinin önünde yeminli bir ifade verdi. Konuşması sırasında televizyonun 10 sene öncesi için etkili bir eğlence aracı olduğundan bahseden Cuban, günümüzde ise genç neslin daha yoğun olarak Snapchat gibi uygulamaları tercih ettiğini ifade etti.

Cuban, Facebook’un içerik iletimi konusunda Instagram, Whatsapp ve Oculus gibi hizmetleri sayesinde önemli bir oyuncu olduğunu söylerken benzer biçimde Apple ve Google’ın da mobil uygulama konusunda lider durumda olduklarının altını çizdi. Cuban piyasadaki diğer dev liderler karşısında AT&T ve Time Warner birleşiminin hem şirketlerin hayatta kalması için hem de tüketiciler için iyi bir adım olduğunu düşünüyor.

mark-cuban_dallas-mavericks_hd_768x432-16x9
Kaynak: Biography.com

Sessizce büyüyorlar
Facebook, Amazon ve Microsoft gibi şirketlerin birçok başka şirketi satın alarak kendilerini geliştirdiğinden bahseden Cuban, bu alımların özel şirketlerle gerçekleştirilmesi nedeniyle genellikle dikkat çekmediğine değindi. Cuban’a göre günümüzde bu teknoloji devleriyle mücadele edebilecek büyüklüğe sahip yeterli sayıda oyuncu yok.

“Apple, Google, Microsoft, Amazon ve Facebook ile mücadele etme yeteneğine sahip daha fazla şirkete ihtiyacımız var.” Bahsedilen bu şirketler uygulama tabanlı yeni çağda içerik iletimi konusunda lider pozisyonlarda olmasına karşın, AT&T ve Time Warner “herhangi bir liderlik konumunda bulunmuyor.”

AT&T Amerika’daki en büyük ikinci kablosuz hizmet sağlayıcısı olarak U-Verse ve DirecTV gibi hizmetleriyle 130 milyon üyeye ve 20 milyon kablolu hizmet kullanıcısına sahip. Komitenin incelediği Time Warner birleşimi HBO, CNN ve Warner Bros markalarını AT&T çatısı altına koyacak.

AT&T CEO’su Randall Stephenson’a göre birleşmeden sonra şirketin pazar payı 350 milyar dolar olacak. Bu oran Google’ın sahibi Alphabet’in 537 milyar dolarlık ve Apple’ın 597 milyar dolarlık pazar paylarına kıyasla çok daha düşük kalıyor.

“Yenilenme getirir”
Milyarder Cuban, Time Warner ve AT&T’nin çok sayıda uygulama ve hizmetle rekabet etmeleri nedeniyle insanlara televizyon izlettirmek konusunda sıkıntılar yaşayacağını ve gelecekte teknolojik gelişimlerin daha da çok insanı televizyondan uzaklaştıracağından da söz etti.

Cuban bu nedenlerden dolayı söz konusu birleşimin, dış nedenler yüzünden zarar görmeye başlayan bir endüstrinin önüne geçebilmek için stratejik bir hamle olduğunu söyledi. Uygulamaların önem kazandığı bir dünyada tüketicilere içerik iletmek pahalı ve zor bir iş. Cuban, bu yüzden iki şirketin de birbirine ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

“AT&T ve Time Warner kendi başlarına bırakıldıklarında, herhangi bir pazar üzerinde etkide bulunmak bir kenara, kendi geleceklerini tayin etme konusunda bile söz sahibi olmakta zorlanacaklardır. Birlikte olmaları halinde hala güçlükler yaşayacaklardır, fakat en azından birleşmiş güçleri pazardaki lider oyuncularla mücadele etme şansı verecek. Bu durum tüketicilerin daha fazla seçim şansına sahip olmasını sağlayacaktır.”

Marc Cuban kimdir?
NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi olan Marc Cuban Lübnan asıllı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Pittsburgh şehrinde doğdu.  Henüz çocuk sayılabilecek bir yaşta iş hayatına atılan bugün Amerika’nın sayılı dolar milyarderleri arasında yer alıyor. 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.