btbilgi

Son iki yılda kendinden bir hayli söz ettiren blockchain 2017 yılında önemli bir aşama kaydedecek. Sadece fintek alanında değil, güvenlik ve ticaret açısından farklı yansımalarıyla kendi gündemini oluşturmaya devam edecek. Temelde, dijital para birimi bitcoin teknolojisini kullanan paylaşılabilir bir dijital muhasebe kayıt defteri olan blockchain için finans dünyası hazırlıklarını sürdürüyor.

İngiliz The Economist’in verdiği habere göre üyeleri arasında JPMorgan Chase ve Citigroup da bulunduğu en büyük blockchain konsorsiyumu R3 CEV, önümüzdeki yıl finans işlemlerini gerçekleştirmek için bir blockchain platformunu hizmete sunmaya hazırlanıyor.

Aralarında UBS ve Deutsche Bank’ın bulunduğu bir başka banka grubu da aralarındaki işlemleri daha hızlı gerçekleştirmek için dijital bir para birimi kullanmayı planlıyor. Bu para birimi bankalarda fiziksel para birimlerine dönüştürülebilecek.

Tasarruf olasılığı bankaları harekete geçirdi
Bu çalışmalara karşın en büyük atılımın finansal hizmetler konusunda olması bekleniyor. Günümüzde bankaların sadece IT harcamaları ve hedef pazarlarında yaptıkları işler nedeniyle ödedikleri vergilerin 200 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

blockchainHarcamaların bu derece yüksek olduğu bir alanda blockchain söz verdiği para tasarruflarıyla dikkat çekiyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı bir rapora göre 2017 yılında bankaların yüzde 80’i blockchain kullanan projelere başlayacak.

Blockchain nasıl çalışıyor?
İnternet üzerinde gerçekleşen işlemlerde kayıtların paylaşımı ve onaylanması sürecinde her adımda yapılan işlemler bir dizi kriptolu basamak ile korunur. Böylece her kayıt şifrelenmiş tüm işlem aşamalarıyla tekil bir kayıt olarak takip edilebilir. Böylece güvenli bir kayıt defteri, malvarlıklarının (dijital veya gerçek ayırtmaksızın) gerçekte kime ait olduğunu göstererek sahteciliklerin önüne geçebilir.

Blockchain aynı zamanda büyük oranlarda para tasarruf potansiyeli de taşır. Değişik veri tabanlarına danışabilmek için para ve zaman harcamak yerine blockchain’in halka açık veri tabanı bu işi üstlenebilir. Blockchain aynı zamanda üzerinde taşıdığı kontratlara bağlı olarak belli kullanım talimatlarını da içerebiliyor. Bu özelliği sayesinde ileride insan müdahalesi gerektirmeyen “akıllı kontrat”lara dayalı yeni bir sistemin önünü açabilir.

Birçok sektörü etkiliyor
Blockchain’in bu özellikleri birçok kişinin heyecanlanmasına neden oldu. Bu heyecan pek de yersiz değil. Örneğin, klinik ilaç deneylerinin blockchain üzerinde kaydedildiğini düşünün. Bu işlem ilaç firmalarının testlerin sadece işlerine gelen taraflarını raporlamasının önüne geçebilir.

Benzer biçimde sahteciliği önlemek amacıyla ülke seçimlerinde blockchain üzerinden oy verilebilir veya müşteriler sadece satın aldıkları mal ellerine ulaştıktan sonra satıcıya ödeme yapacak şekilde programlanmış kontratlar kullanabilir.

Hükümetler 2017 yılında bu teknolojiyi dikkatle test etmeye başlayacak. Avustralya ve Rusya oylama sistemleri denemeyi planlıyor. Bunun yanı sıra İngiltere, önümüzdeki sene içinde, blockchain kullanarak sosyal yardım ödemeleri yaptığı kişilerin ödenen parayı ne için kullandığını takip eden tartışmalı bir pilot programın sonuçlarını değerlendirecek.

Görsel: Designed by Freepik

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.