btbilgi

On yedincisi bu yıl düzenlenen Pazarlama Zirvesi, tema olarak Exponential / Katlı Değer Yaratmanın Yolları”nı seçti. MCT Danışmanlık tarafından 6-7 Aralık tarihlerinde Zorlu Center’da düzenlenen zirvede Buy.ology ve Small Data (Küçük Veri) gibi kitapların yazarı Martin Lindstrom de konuşmacı olarak sahne aldı.

Lindstrom, “İsveç’in nüfusu 8 milyon ve en iyi 100 marka listesine giren en az 5 markası var. Siz Türkiye’de 80 milyon kişisiniz ve çok daha fazla küresel marka çıkartabilecek güçtesiniz. Türkiye’den çıkan daha fazla küresel marka görmek isteriz” diye konuştu.

Martin Lindstrom, "Büyük Veri'de kaybolmak yerine tüketiciyi anlamanızı sağlayan küçük şeylere önem verin" diyor.
Martin Lindstrom: “Büyük Veri’de kaybolmak yerine tüketiciyi anlamanızı sağlayan küçük şeylere önem verin”.

MCT Danışmanlık’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Pazarlama Zirvesi, bu yıl da birbirinden önemli konuklarla gerçekleştirildi. Zirveye BCG (The Boston Consulting Group)’nin Ana Bilgi Sponsoru; Metro, Paşabahçe ve Vestel’in Ana Sponsor olarak katkı verdi. Etkinliğin ikinci gününde konuşan Martin Lindstrom, TIME Dergisi’nin “Dünya’nın En Etkili 100 Kişisi”nden biri olarak değerlendirildi.

Küçük veri değerlidir
Martin Lindstrom, “Katlı Değerin Geleceği” isimli konuşmasında “Büyük Veri”ye karşı “Küçük Veri”nin değerini şöyle açıkladı:

“Pazarlama dünyasının yakından takip ettiği Big Data (Büyük Veri) kavramı doğru yönetilemediğinde anlamını yitiriyor. Büyük Veri’den bilgi çıkartamayacak durumdayız. Sürekli akan verilerin arasında kayboluyoruz, hepimiz bize sunulan bilginin altında eziliyoruz. Bu durum markalar için de geçerli, elimizde tonlarca veri var ancak hiç bilgi yok. Daha fazla veri elimizdeki resmi değiştirmeyecek”.

Verinin tüketici ihtiyaçlarını anlamamızı sağlayacak şekilde okunması gerektiğini belirten Lindstrom, “Bunun yolu da “Küçük Veri” den geçiyor. Küçük detaylar bize tüketicinin ne istediğini anlama fırsatı verir. Farklı olmak farklı düşünmek zorundayız ve bunun yolu küçük datadan geçiyor. Sadece elimizdeki verilere bakarak, tüketiciyi TV kumandası yönetir gibi yönetemeyiz. Verilerden duygusal bir anlam çıkartmak zorundayız” diye konuştu.

Zirvede birçok guru vardı
Pazarlama Zirvesi’nin dünyaca ünlü konuşmacıları arasında; Martin Lindstrom’un yanı sıra iş modellerini yeniden tasarlayan finansal dehalardan Mark Zaleski; Bitcoin’i yaratarak dijital paranın geleceğini yazan teknoloji danışmanı Peter Vessenes gibi isimler de yer alıyordu.

Zirvede ayrıca; dijital ve müzik dünyasının genç lideri Spotify Türkiye Ülke Direktörü Ergül Çivi, yerel üreticiden tüm dünyaya sürdürülebilir tüketimi hedefleyen perakende lideri Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, beyaz eşya ve perakende sektörünün başarılı ismi Vestel Satış Pazarlama Genel Müdürü Ergun Güler, CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen, GfK Global Marka Stratejisi ve Takibi Direktörü Dr. Oliver Hupp, Lindstrom Company’den Marka Danışmanı Oliver Britz gibi önemli isimler de konuşmalarıyla ilgi gördü.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.