btbilgi

İstanbul’un iki yakasını biraraya getirmeye hazırlanan Avrasya Tüneli, teknolojiler açısından bir sınama platformu oldu. Örneğin, bir Türk mühendisin buluşu deniz seviyesinin altındaki mobil haberleşmeyi mümkün hale getirdi. Turkcell mühendislerinden Mehmet Yalkın kendi geliştirdiği ‘hareketli anten’ teknolojisiyle tünel boyunca mühendis ve işçilerin iletişimini sağladı.

Turkcell Şebeke Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin, “Türkiye’nin en önemli projelerinden birisi olan Avrasya Tüneli’nde haberleşmenin sağlanması Türkiye’nin Turkcell’i için hayati bir görevdi. Turkcell mühendisi Mehmet Yalkın bu konu üzerinde gece gündüz çalıştı ve kısa sürede dünyada bir örneği olmayan ‘hareketli anten’ teknolojisini geliştirdi. Tünel çalışanları inşaat süresi boyunca sadece Turkcell üzerinden haberleşebildi” dedi.

Turkcell Şebeke Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin, inşaat süresi boyunca yerin 106 metre altında çalışanları sevdiklerine bağlamanın ve işin sağlıklı yürümesinin kendileri için en büyük sevinç kaynağı olduğunu söyledi.

Sezgin’in açıklamalarına göre Mühendis Mehmet Yalkın yer altında kapsamayı sağlamak için 130 metre uzunluğundaki tünel kazma makinesinin üzerine hareketli bir anten monte etti. Bir buçuk yıl boyunca günde 8-10 metre hızla tünel kazarak ilerleyen makinenin üzerindeki bu ‘hareketli anten’ fiber optik kablo üzerinden yeryüzündeki haberleşme ünitesine bağlanarak, personelin deniz tabanının altında bile olsalar Turkcell şebekesine erişimlerini sağladı. Daha önce bir örneği olmayan ‘hareketli anten’ yöntemi ile kazı mesafesi ilerledikçe Turkcell şebeke servis kalitesinin aynı seviyede kalması sağlandı. Tünel kazma makinesi tünelden çıkarıldıktan sonra tünelin çeşitli noktalarına yerleştirilen sabit antenlerle kapsama alanı oluşturuldu.

Gerçek dünya ile yakın temas
Avrasya Tüneli çalışanları, Mayıs 2014’ten itibaren yaklaşık 900 gün süresince 6 milyon 75 bin 242 dakika görüşme yaptılar. Bu sürede 7 bin GB’nin üzerinde data kullanan çalışanlar 806 binden fazla SMS gönderdi.

Turkcell Şebeke Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin, “Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta hizmete girdiğinde Turkcell güçlü 4.5G altyapısıyla tüneldeki tüm mobil iletişim ihtiyacını eksiksiz karşılayacak” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.