btbilgi

Forbes dergisi iki yıldır YouTube üzerinde videoları ile en çok para kazanan kişileri listeliyor. Listedeki internet ünlüleri arasında çok çeşitli yeteneklere sahip kişiler bulunuyor. Komedyenler, rapçiler, yemek ustaları ve pratik şakalar yapmayı sevenler gibi. Ama listenin birinci sırasında her zamanki gibi bir video oyun meraklısı duruyor: PewDiePie

Gerek ismi ‘Felix Avrid Ulf Kjellberg’ olan İsveç’li PewDiePie, YouTube sayesinde en fazla para kazanan ünlü. Kendisi 50 milyon takipçiye (ki bu alanda da bir numarada), 13 milyarın üstünde video izlenme miktarına ve 15 milyon dolarlık yıllık kazanca sahip. PewDiePie’ın kazancı geçen seneye göre yüzde 15 artmış durumda. Sadece oyunlara komik tepkiler gösterip çeşitli espriler yaptığı videolar çekmekle kalmıyor; ayrıca bir YouTube Red (paralı video servisi) dizisi, kendi markasıyla çıkardığı t-shirt’leri, aksesuarları ve ‘This Book Loves You’ isimli bir de kitabı var.

İkinci sırada ise 8 milyon dolar kazançla Roman Atwood var. Beş sene önce ilk yüklediği ve sokaktan geçenlere şaka yaptığı klibi yolunu açtı. Videoları o kadar çok izlendi ki, şu anda sadece YouTube kanalından değil, reklamlardan ve çeşitli markalarla yaptığı tanıtım anlaşmalarından da para kazanıyor. Ve tabi ki kendi markası ile yayınladığı kitabı ve online mağazası bulunuyor.

Top 10 listesindeki YouTube ünlülerinin toplam geliri 70,5 milyon dolar. Bu son bir yılda kazandıkları para ve geçen seneye göre toplamda yüzde 23 artış gözlemlenmiş. Forbes’un tam listesini ve yılık kazançlarını aşağıda bulabilirsiniz:

  1. PewDiePie (15 milyon dolar)
  2. Roman Atwood (8 milyon dolar)
  3. Lilly Singh (7,5 milyon dolar)
  4. Smosh (7 milyon dolar)
  5. Rosanna Pansino (6 milyon dolar)
  6. Tyler Oakley (6 milyon dolar)
  7. German Garmendia (5,5 milyon dolar)
  8. Markiplier (5,5 milyon dolar)
  9. Rhett ve Link (5 milyon dolar)
  10. Colleen Ballinger (5 milyon dolar)
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.