btbilgi

Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi olan ZTE, yarım asırlık Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V’n portföyünde bulunan yüzde 48.04 hissesini, bağlı şirketi ZTE Cooperatief U.A. kanalıyla satın almak üzere bir anlaşmaya vardı. İşlem, Rekabet Kurumu’nun onayına sunulacak.

5G rekabetine yeni oyuncu

OEP Turkey Tech”in OEP’in 270 milyon USD değer belirlenen payı için son satış rakamı için henüz bir açıklama yapılmadı. Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan satış işleminin ardından ZTE’nin 5G’teknolojisi alanında Türkiye’de Ericsson ve Huawei ile hızlı bir rekabete girişmesi bekleniyor.

ZTE uzun dönemde Netaş’ın daha geniş ürün ve servis portföyü ile Türkiye’de ve uluslararası alanda büyümesini hızlandıracak ve kazanacağı ilave teknolojik yetkinliklerle, müşterilerine daha fazla servis ve çözüm sunarak dış pazarlara erişimini yaygınlaştıracak. Ayrıca, Netaş’ın sağlam kurumsal yapısını, ArGe ve yenilikçilik odaklılığını ve yeni nesil teknoloji bilgi birikimini daha da güçlendirmesini sağlayacak.

Netaş Küre”de daha etkin olacak

netas_xtrlargeYeni ortaklık yapısının, Netaş’ın küresel büyümesini destekleyeceğini belirten Netaş CEO’su C. Müjdat Altay konu ile ilgili şunları dedi: “Türkiye’nin bir numaralı sistem entegratörü olarak 160’tan fazla küresel operatör için yazılım çözümleri geliştiriyor ve 5 kez Türkiye’nin “Yazılım İhracatı Şampiyonu” olma başarısını elimizde tutuyoruz.

Netaş, bu topraklarda doğan bir teknoloji şirketidir ve 2023 yılı itibarıyla Türkiye’den çıkmış ilk 10 marka arasında olabilme hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Bundan sonra büyümemizi küresel arenada çok önemli bir yeri olan bilişim çözüm ve teknolojileri üreticisi, yeni ortağımız ZTE ile sürdüreceğiz ve Netaş’ı küresel bir teknoloji şirketi olarak konumlayacağız.

Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı Netaş olarak, ZTE ile beraber çalışarak dünya pazarlarında daha da yaygınlaşacağız. ZTE ile özellikle ArGe ve inovasyon alanlarında olmak üzere teknoloji birikimlerimizi karşılıklı olarak paylaşacağız. Bu işlemin Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için uygun bir ortam olduğunu vurguladığına inanıyoruz.”

Netaş bölgenin teknoloji üssü olacak

Netaş’ın komşu ülkelere de hizmet veren bölgesel bir üs vazifesi göreceğinin altını çizen ZTE Yönetim Kurulu Başkan ve CEO’su Dr. Zhao Xianming ise şunları söyledi: “ZTE olarak, Netaş’ın güçlü proje teslim yetkinlikleri ile, gerek Türkiye’deki müşterilerimize gerekse yurtdışındaki diğer birçok kilit pazara yönelik hizmet yeteneklerimizi daha da geliştireceğiz. Netaş’taki tamir-bakım, müşteri destek ve eğitim merkezi yetkinlikleri, ZTE’nin başta cevap süresi olmak üzere bölgedeki servis düzeyinin artırılmasına yardımcı olacaktır.”

Dr. Zhao sözlerini şöyle sürdürdü: “ZTE olarak, Netaş’ın Ar-Ge merkezi ile ZTE’nin Ar-Ge yeteneklerini buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. ZTE’nin vizyonu, bilgi birikimi ve patent portföyü ile Netaş’ın başta VoIP, IT, GSM-R ve siber güvenlik olmak üzere birçok alandaki uzmanlığı sayesinde, ICT sektörüne daha da fazla heyecan verici çözümler sunacağız.

ZTE, Netaş’ın Ar-Ge yetkinlikleri ve ürün geliştirme süreçlerinde bilgi birikimi transferi, donanım ve yazılım desteği, test ekipman ve ortamı, birlikte çalışabilirlik deneyimi, parça tedarikinde hacim indirimleri ve dokümantasyon gibi konularda destek olacak”

ZTE’nin diğer hissedarlara yönelik taahhütlerine de vurgu yapan D. Zhao, işlem sonrasında, Netaş’ın kurumsal değerlerine bağlı kalarak, müşterilerine en iyi değer ve hizmet düzeyini sunmak için mevcut tedarikçileri ve iş ortaklarıyla yakından çalışacağını ve Türkiye’de geliştirilen inovasyonları beslemeyi sürdüreceğini belirtti.

Netaş 6 yılda yüzde 400 büyüdü

ZTE’nin yatırımını yorumlayan Netaş’ın mevcut Yönetim Kurulu Başkanı David Walsh ise “Netaş, OEP’nin yatırım yaptığı 6 yıl öncesinden bugüne yaklaşık yüzde 400 büyüyerek Türkiye’de olağanüstü bir başarı hikâyesi olmuş ve alanında amiral gemisi bir işletme haline gelmiştir. Netaş’ın gerçekten son derece yetenekli olan ekibi, kurumun ICT sektörü yeteneklerini kuvvetlendirerek Netaş’ı Türkiye dışında da büyütmeyi başarmıştır. ZTE’nin yatırımı, küresel erişimi ve ürün genişliğiyle Netaş, gelecek başarılar için olağanüstü iyi konumlanmıştır” yorumunu yaptı.

Netaş”ın ZTE”ye satışına da değindiğimiz 24 Kasım 2016 tarihli haberimizde Netaş”ın tarihçesi ve yarım asırda yaşadığı ortaklıklar ile ilgili ayrıntılara sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.