btbilgi

Drone çeşitleri ve meraklıları arttıkça, piyasaya yepyeni ürünler ve çözümler çıkıyor. Her ne kadar hükümetler bu uçan küçük araçların nasıl ve nerelerde kulanılacağına dair düzenlemeleri hazırlamakta sıkıntı çekse de, drone pazarını kontrol etmek zor olacağa benziyor. Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) gelen bir haber, bu alanda yaratıcılıklarını konuşturmak isteyen firma ve bireylere ilginç bir araç sunmayı hedefliyor.

MIT’nin Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuarı (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory – CSAIL), herkesin kendi drone’larını tasarlamasına yardımcı olacak bir interaktif sistem geliştirmekte. Özellikle çok pervaneli helikopter türündeki araçları tasarlamaya yarayacak sistem, kullanıcının program üzerinde yaptığı tasarım ile ilgili teknik rapor verebiliyor.

Sistemden alınan raporlardan faydalanarak çok pervaneli, tuhaf şekillerde ve geometrilerde drone’lar oluşturmak mümkün. Sistemin yapımcısı ekip, sıradışı şekillere sahip uçan drone’ları oluşturmanın zor olduğunu söylüyor. Sistem çeşitli denge hesapları, yük taşıma potansiyeli, motor noktaları, ne güçte motor gerektiği, uzaktan kumanda gereksinimleri, şekile bağlı kontrol parçaları düzenlemesi gibi birçok nokta ile ilgili kullanıcıya ayrıntılı bilgi hazırlıyor.

MIT CSAIL araştırmacıları, bu tasarım sistemi sayesinde çok daha ilginç drone’lar inşa etmenin yolunu açacaklarını belirtiyorlar. Drone meraklısı herkesin elektronik, fizik, areodinamik veya tasarım uzmanı olmadığını ama bu sistemle çoğu sorunun kolayca çözüleceğini ifade ediyorlar. Sistem daha drone’u inşa etmeden simülasyon üzerinde nasıl hareket edeceğini görmeyi de sağlıyor.

Henüz prototip aşamasındaki sistem, ABD Ulusal Bilim Derneği (National Science Foundation), ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı (Air Force Research Laboratory) ve AB’nin Horizon 2020 programı tarafından destekleniyor. Tamamlandığı zaman açık kaynak kodu ile herkesin kullanımına sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.