btbilgi

Rüzgar enerjisi her ne kadar çeşitli yönleri ile eleştirilse bile, hala dünya çapında en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynağı. Bu eleştirilerin başında, rüzgar türbinlerinin yüksek maliyetlerine oranla düşük verimli olmaları geliyor. Bu konuda çalışmalar yapan Enercon firması tarafından dünyanın en gelişmiş ve en güçlü rüzgar türbini devreye alınmış durumda.

Alman firması Enercon, tasarladığı E-126 model türbinin son versiyonu ile rüzgar enerjisinden maksimum seviyede faydalanmayı amaçlıyor. E-126’nın kule yüksekliği 135 metre, rotor çapı 127 metre ve toplam yüksekliği 198 metre. Bu santralin en son versiyonu, türbin başına 7.58 MW güç üretebiliyor. Türbin 2009’da ilk göreve girdiğinde ise sadece 6 MW güce çıkabiliyormuş. Ama yıllar boyu teknolojideki gelişim bu alana da yaramış gibi görünüyor.

Enercon E-126 bir açık deniz rüzgar türbini, yani karada kullanım için tasarlanmamış. Okyanusların sert rüzgarlardan maksimum fayda elde etmek için kullanılıyor. Dalgalara ve rüzgarlara dayanabilmesi için türbinlerin ağır da olması gerekli. E-126’nın sadece taban kısmı bile 2.500 ton. Kulenin kendisi 2.800 ton ve kanat düzeneği 364 ton. Jeneratör gibi diğer parçaları da ekleyince toplan 6 bin ton ağırlık ediyor. Kanatlar aşırı rüzgarlarda bile enerji üretebilecek şekilde dönebiliyor ve pozisyon alıyor.

Bu türbinin yeni versiyonunun ilk örneği Almanya’da, Emden bölgesinde inşa edilmiş. Adetinin maliyeti ise 14 milyon dolar. Buna montaj masrafları dahil değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.