btbilgi

Gittikçe karmaşıklaşan ve büyüyen şehirler, yaratıcı zihinleri gelecek için farklı çözümler aramaya yönlendiriyor. Otomobil trafiğinin daha da artacağı gelecekte, akıllı arabaların en büyük rakibi kısa mesafede ve alçak irtifada uçan mini uçaklar olabilir. Elektrikli VTOL (dikey kalkış-iniş yapan) türü hava taksi araçları tasarlayan startup’lar daha şimdiden büyük ilgi görüyor.

Elektrikli mini uçaklar, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde taşra yerleşim alanlarını ve şehir içi iş merkezlerini bağlayabilir. Dikey kalkış-iniş özelliği sayesinde de herhangi bir helikopter pisti kullanılabilir, havaalanlarına ihtiyaç yok. Helikopter gibi yakıt da harcamayacakları için, hem tasarruflu, hem pratik, hem de bakımı ucuz olacak. Geleceğin hava taksi servisleri bu tür araçlarla yapılacak.

Google’ın kurucularından Larry Page 2016’da VTOL tasarlayan iki farklı startup’a (Zee Aero ve Kitty Hawk) toplam 100 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. Airbus da elektrikli VTOL tasarımı ile ilgilenen havacılık devlerinden, firma yakın zamanda ‘Airbus A3‘ isimli kendi startup’ını kurdu. Lilium Aviation isimli startup ise, Lilium Jet projesi ile Londra’lı Venture Capital firması Atomico’dan 10 milyon Euro yatırım almayı başardı. Terrafugia ise 5.5 milyon dolar yatırım aldı.

Lilium Jet ile kısa mesafe hava taksi hizmetleri hedefleniyor. 40 kişilik Lilium ekibinin 600 kiloluk ve iki kişilik uçan aracının ilk testleri gelecek aylarda yapılacak. Araç 36 elektrik pervanesi ile çalışıyor, kalkışta tüm pervaneler aşağıya doğru yönlendiriliyor ve itiş sağlanıyor. Belli bir yüksekliğe çıkılınca pervaneler geriye yönleniyor ve araç ileri hareket ediyor.

Elektrikli hava taksi tasarlayan startup’lara yatırım yağıyor
Kaynak: Lilium Aviation
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...