btbilgi

Japonya’da kendi kendine giden otonom arabaların yollara çıkması yasak. Fakat Japon otomotiv firması Nissan onları bir şekilde kullanmanın yolunu bulmuş. Firmanın Oppama’daki fabrikasında, elektrikli ve otonom LEAF araçlar başka arabaları kargo gemilerine taşımakta kullanılıyor.

Nissan’ın Oppama fabrikası ve firmanın özel kargo iskelesindeki yük gemileri arasında yaklaşık iki kilometrelik bir yol var. Ve her gün bu yoldan 1.000 adet civarında araç, fabrikadan yük gemilerine götürülüyor. Firmanın elektrikli LEAF modelinin özel yapım otonom modelleri, bu sıkıcı yolculuğu kendi kendilerine her gün yapacak şekilde programlanmışlar.

Elektrikle çalışan bir LEAF, her seferinde 7-8 tonluk üç araçtan oluşan taşıma düzeneğini kendi başına fabrikadan iskeleye götürüp boş olarak geri geliyor. Birden fazla araçtan oluşan otomatik taşıyıcı filosu, başlarında insan durmasına gerek olmadan görevlerini başarı ile yürütüyorlar. Bu sistemde tek sorun, ağır yük çektikleri için arabaların bataryalarının çabuk tükenmesi. O yüzden araç yükleme ve boşaltmalar sırasında, çekici arabaların pillerini doldurmak için özel hızlı şarj kullanılıyor. Ayrıca çekici görev yapan arabalar öğlen aralarında ve geceleri tam şarj oluyorlar.

Sistem şimdiye kadar 1.700 turda otomatik şekilde araba taşımış ve sadece bir kez sorun yaşanmış. Nissan firmasının Başkan Yardımcısı Kazuhiro Doi, bu sistemin fabrikanın yükleme işlerini çok rahatlattığını açıklamış. Doi ayrıca yakında diğer Nissan fabrikalarında da otonom araç taşımanın uygulamaya geçeceğini söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.