btbilgi

Tuvalete giderken hiç durup, yaptıklarım ya klozete düşmezse diye düşündüğünüz olmuş mudur? Olmamıştır herhalde, çünkü biz Dünya üzerinde yaşayanlar için tuvalet ihtiyacı yerçekimi ile kendiliğinden hallolan bir konu. Ama yörüngedeki astronotlar için çok ciddi bir problem. İşte NASA bu sorunu çözene 30 bin dolar ödül vermeye niyetli.

Yerçekimi olmayan bir ortamda tuvalete gitmenin tam bir eziyet olduğunu belgesellerden biliyoruz. Bir uzay aracının kalkışında ve inişinde, astronotlar kıyafetlerinin içine özel tasarlanmış yetişkin bezleri takıyorlar. Ama uzayda yaşarken bu ihtiyaçları gidermek amacıyla çeşitli yöntemler deneniyor. Şu andaki tekniklerin çoğu astronotların ellerini yaratıcı şekillerde kullanmalarını gerektiriyor, ki bu da hijyenik değil. Ayrıca tuvalet atıklarının 5-6 günden fazla saklanması yine uzayda hijyen problemlerine yol açıyor.

NASA bu sorunu çözmek için “Space Poop Challenge” isimli bir yarışma başlatmış. Bu yarışmanın belli şartları var, bunları gerçekleştirerek işe yarar bir çözüm getiren kişi veya ekip 30 bin dolarlık ödüle sahip olacak.

  • Sistem astronotların tuvalet ihtiyacını ellerini kullanmadan gidermeli,
  • 144 saatlik bir süre boyunca hijyen sorunu çıkartmadan kullanılabilmeli,
  • Mikroçekim veya sıfır çekim ortamında işe yaramalı,
  • Sistemin takılacağı astronot kıyafetinin dahili basıncı 4.3 PSID olmalı ve her zaman yüzde 100 oksijen seviyesi sabit tutulmalı,
  • Astronot bu sistemi hareket ederken, eğilirken, oturmuş şekilde veya kalkış/iniş esnasında sorunsuzca kullanabilmeli.

Eğer bu konuda çok yaratıcı bir fikriniz varsa, 20 Aralık’a kadar NASA tarafından açılan yarışmaya başvurabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.