btbilgi

Berlin şehri ciddi bir kiralık ev problemi ile karşı karşıya. Şehir çapında 14 bin’den fazla ev Airbnb ve benzeri kısa dönem kiralıklar için kullanılıyor. Şehirde uzun dönem kiralık ev arayanlar, gittikçe azalan seçenekler ve yükselen uzun dönem kiralarla karşı karşıya. Bu sıkıntıyı çözmek için şehir yönetimi 1 Mayıs’da yayınladığı bir yasa ile kısa dönem ev kiralamalarını engellemeye çalışmıştı.

CityLab sitesinin raporuna bakılırsa, bu engelleme denemesi pek de işe yaramamış. Yeni yasa, bir Berlin’li ev sahibi ancak evde kendisi de oturuyorsa, yarısı kadarını kiraya vermesine izin veriyor. Ama 100 bin Euro’ya varan cezaları bulunmasına rağmen, hala çoğu ev sahibi komple daireleri Airbnb gibi servisler üzerinden kısa süreli kiralıyor. Bu da cezaların pek uygulanmadığı anlamına geliyor.

Airbnb sitesine girildiğinde, Berlin için hala 11 bin’e yakın evlik bir kısa dönem kiralama listesi görülebiliyor. Bu liste 2015’in Ocak ayında 11 bin’in üzerindeymiş ve bu senenin Mayıs ayına kadar da 20 bin’in üzerine çıkmış. Yasanın uygulamaya girişinden sonra kısa dönem kiralık evler azalmış olsa bile, hala insanlar bu yöntemi tercih ediyor.

Berlin’in Airbnb engelleyici yasası işe yaramadıKonuya başka bir taraftan daha bakan Berlin şehir yönetimi, Airbnb gibi servislerle gelen kısa süreli turistlerin yol açtığı sıkıntıları da engellemeye çalıştıklarını savunuyor. Kısa süreli daire veya oda kiralayanların, yerleşik bina sakinlerini gürültü, çöp atma ve uygunsuz davranışlarla rahatsız ettiğini söylüyor. Ama kullanmadığı dairesini ya da odasını kiralayarak ek gelir elde etmek isteyen Berlinliler de bu uygulamadan rahatsız olduklarını belirtiyorlar.

Kısa dönem daire/oda kiralama hizmetleri veren sitelerin Avrupa’daki durumu için Berlin önemli bir örnek teşkil edecek. Çünkü yakın zamanda Barcelona, San Francisco ve New York gibi şehirlerde de benzer engelleyici uygulamalar görülmeye başlandı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.