btbilgi

Amazon.com’un bulut servisleri veren şirketi Amazon Web Services (AWS), re:Invent isimli etkinliğinde geliştiricilere üç yeni yapay zeka hizmeti sundu. Bu hizmetler ile uygulamalara doğal dilleri anlama, yazıları konuşmaya çevirme, ses veya yazı kullanarak diyalog kurabilme, görüntü analizi yapabilme, yüz, nesne ve sahneleri tanıyabilme becerileri eklenebiliyor.

Bu üç yeni yapay zeka hizmeti Amazon Lex, Amazon Polly ve Amazon Rekognition isimleri ile sunuldu. Üçü de Amazon”un bünyesindeki binlerce derin öğrenme ve makine öğrenimi uzmanı tarafından geliştirilen ve yüksek oranda ölçeklenebilir Amazon AI teknolojisinden yararlanıyor. AWS’nin bu çözümleri ile insansı zekaya sahip, görebilen, duyabilen, konuşabilen, insanlar ve çevreyle etkileşime girebilen yeni nesil uygulamalar yaratmak mümkün.

aws-ai-lexAmazon Lex, Amazon Alexa”nın ardındaki otomatik konuşma tanıma ve doğal dil anlama teknolojileri ile geliştirilmiş, ses ve yazı kullanarak etkileşimli arayüzler inşa etmeye yarayan bir hizmet. Geliştiriciler bu hizmet ile kullanıcının verdiği komutları anlayan botlar yaratabiliyor. Böylece kullanıcılar uçak için bilet rezervasyonundan, kurumsal veri sorgulamaya kadar çok geniş bir yelpazede işlevleri sesli komutlar ile kolayca gerçekleştirebiliyor. AWS üzerinde Lex ile oluşturulan botlar web, mobil veya sohbet uygulamaları içine dahil edilebiliyor.

aws-ai-pollyAmazon Polly sayesinde geliştiriciler uygulamalara sesli cevap verme yetenği ekleyebiliyor. AWS üzerinden çalışan sistemde Polly’ye yollanan her metin, anında doğrudan oynatılabilen ya da standart formatlarda saklanabilen bir ses dosyasına dönüştürülür. Geliştiriciler 47 gerçekçi ses ve 24 dil desteği ile, çeşitli aksanlara sahip erkek ve kadın sesleri arasından seçim yapabiliyorlar. Ölçeklenebilir bir servis olan Polly, basit kelimelerden uzun yazıların konuşmaya dönüştürülmesine kadar farklı yerlerde işe yarayabilir.

aws-ai-rekognitionÜçüncü duyurulan Amazon Rekognition ise geliştiricilere görüntü analiz eden, yüz, obje ve sahneleri tanıyan uygulamalar yaratma imkânı veriyor. Rekognition sistemi araçlar, evcil hayvanlar veya mobilyalar gibi nesneleri otomatik olarak tanıyabilmek için derin öğrenme tekniklerini işin içine sokuyor. Bu beceri ile görüntülerdeki yüzleri bulabilir ve yüz özelliklerini tespit edebilirsiniz; yüz karşılaştırma ve yüz arama gibi analiz özelliklerine de sahip. Rekogition ile uygulamalarda bir kullanıcının kimliğini, verilen fotoğraf sayesinde anında doğrulayan mekanizmalar sunmak mümkün oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.