btbilgi

Transist İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’na katılan Bozankaya firması, fuarda Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsünü tanıttı. 1989 yılında temelleri Almanya’da atılan şirket, elektrikli otobüs projesini Avrupa pazarını hedefleyerek oluşturmuş. E-Karat isimli otobüsü ilk kez 2014’de Hannover’de düzenlenmiş IAA Fuarı’nda sergilediklerinde Türkiye’den sipariş almışlar.

Fuarda açıklama yapan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, Mart ayından beri Konya Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin E-Karat marka elektrikli otobüs kullandığını açıkladı. Günay elektrikli otobüs üretiminin yüzde 70’ini yurtdışına ihraç ettiklerini belirterek, otobüsün 2017 yılı Şubat ayından itibaren İzmir’de de göreve başlayacağını söyledi. Firmanın bu model dışında başka elektrikli otobüs modelleri de bulunuyor.

Tamamen yerli ilk elektrikli otobüs modeli: E-Karat

Tamamen yerli tasarım ve üretim olan E-Karat elektrikli otobüslerde 10–12–18–24 metrelik modeller bulunuyor. Otobüslerin en hassas ve önemli kısmı olan akü sistemleri 5 yıl garanti ile geliyor. Fuarda sergilenen 24 metrelik örnek E-Karat’ın menzilinin 400 kilometre olduğu ve kilometre başına yaklaşık 25-30 kuruşluk elektrik tükettiği ifade edildi. Hesaplara göre elektrikli otobüsler, dizel benzerlerine göre yaklaşık yüzde 80 daha ucuza işletilebiliyor.

Fuarda tanıtılmak üzere İstanbul’a getirilen 24 metrelik örnek elektrikli otobüsü inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın, otobüsün metrobüs hattında test edilmesini istediği bilgisi de verildi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.