btbilgi

Dünya gezegeninin uydusu Ay’a hep uzay araştırmalarının odağı olmuştur. Şimdiye kadar sadece ABD uydumuza insanlı yolculuk gerçekleştirdi. Ay’a inceleme araçları gönderen ve başarı ile iniş yapan üç ülke var, ABD, Rusya ve Çin. İşte Hindistan kökenli startup firma Team Indus, ülkelerini tarihe dördüncü olarak geçirmek niyetinde.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) eski üyelerinden oluşan Team Indus, Google’ın Lunar XPrize yarışmasındaki katılımcılardan biri. Lunar XPrize, dünya çapında tüm girişimcilerin, mühendislerin ve yenilikçi firmaların katılabileceği ve düşük maliyetli uzay araçları üretme hedefli bir yarışma. Bu yarışmayı kazanan Google’dan tam 20 milyon dolarlık büyük ödül alacak.

Hintli startup Team Indus, 2018’de Ay’a gitmek istiyor
Kaynak: Axiom Research Labs Pvt. Ltd.

Yarışmanın şartları çok basit: Katılan ekipler Ay’ın yüzeyine başarı ile bir araç indirecekler, araç Ay yüzeyinde en az 500 metre yolculuk yapacak, Dünya’ya yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video yollayacak. Yarışmayı ikinci sırada tamamlayan ekip 5 milyon dolar alacak, ayrıca ek görevleri tamamlayanlar için de ek ödüller var. Ek görevler arasında 14 gün süren bir Ay gecesini sağlam şekilde atlatma ve Apollo görevlerinden birinin iniş alanını ziyaret de var.

Lunar XPrize’a şu anda 16 firma başvurmuş durumda ama henüz hepsi yatırım toplama peşinde. Finale kalabilmek için 31 Aralık 2016 tarihinde bir uzay taşıma firması ile aracın göderimi için yasal bir anlaşma imzalanmış olması gerekli. Hintli Team Indus şu ana kadar 15 milyon dolar toplamış, Ay’a yolculuk ise 60 milyon dolar civarında masrafa yol açacak.

Hintli startup Team Indus, 2018’de Ay’a gitmek istiyor
Kaynak: Axiom Research Labs Pvt. Ltd.

Ekibin yöneticisi Rahul Narayan WSJ’ye yaptığı açıklamada aracın fırlatılması için ISRO ile anlaşma imzalandığını belirtmiş. Yani Hint ekibi finale kalmaya hak kazananlardan biri. Team Indus’un rover aracının 2018 yılının Ocak ayında fırlatılması ve Ay’da Mare Imbrium bölgesine iniş yapması planlanıyor. Bakalım Ay’a gerçekten de ayak basacak dördüncü ülke olabilecekler mi?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.