btbilgi

Büyük otomotiv firmaları elektrikli arabaları geliştirmek için uğraşıyor. Dünya çapında bazı daha küçük firmalar ise elektrikli otobüs ve minibüsleri gerçekleştirmeye çalışıyor. Peki acaba elektrikli araç devriminden daha da büyük araçlar faydalanmayacak mı, mesela kamyonlar? İşte Nikola firmasının Nikola One isimli elektrikli kamyonu, tam da bu soruya cevap vermek için tasarlanmış.

İsmini ünlü bilimadamı, mucit ve mühendis Nikola Tesla’dan alan en ünlü firmayı biliyoruz, Elon Musk’ın kurduğu Tesla Motors. Ama bir diğer firma olan Nikola Motor Company de aynı şekilde elektrikli araç üretimi ile ilgileniyor, sadece onların araçlarının boyu daha büyük. Nikola firmasının yeni tanıttığı Nikola One adındaki kamyon, gücünü hidrojen yakıt hücrelerinden alan elektrikli motorlarla hareket ediyor. Firmanın açıklamasına bakılırsa bu kamyon tek dolum ile yaklaşık 2.000 kilometre (1.200 mil) yol gidebilecek.

2.000 kilometre mesafeli elektrikli kamyon: Nikola OneNikola One sadece çok temiz ve tasarruflu değil, aynı zamanda güvenli de. Kamyonun etrafına yerleştirilmiş 12 kamera ve çarpışma saptayıcı sistemler, soföre her an yol ve trafikle ilgili bilgi veriyor. Araç piyasaya çıktığında Wi-Fi ve 4K TV gibi konfor seçenekleri de yer alacak. Firma ABD çapında 364 adet hidrojen yakıt istasyonu kurmayı da hedefliyor. Ayrıca firma bu yakıt istasyonlarına hidrojen sağlamak için ülke çapında 100 megawatt’lık güneş enerjisi santralleri de inşa edeceğini açıkladı.

Nikola One kamyon 1.000 beygir gücüne denk 320 kWh kapasiteli elektrik motorlarına sahip. Hidrojen deposu 15 dakikada doluyor, sıfır emisyon üretiyor ve çevreye saygılı. Firmanın açıklamasına göre buı kamyon, taşıma firmalarının ortalama işletme maliyetlerini (dizel ile karşılaştırıldığında) yarı yarıya düşürebilecek.

2.000 kilometre mesafeli elektrikli kamyon: Nikola One

Kamyonun önsiparişleri şu anda alınmakta ve Nikola firması ilk kamyonları 2019 yılında teslim etmeye başlamayı planlıyor. Firma kendi 1 milyar dolarlık kamyon üretim fabrikasını bitirinceye kadar, ilk seri kamyonlar Fitzgerald şirketi tarafından imal edilecek. Nikola firması, Nikola One kamyon satın alanlara 1,6 milyon kilometre mesafeye yetecek kadar bedava hidrojen sağlayacaklarını da iletti. Firma ayrıca aynı teknik özelliklere sahip Nikola Two isimli daha küçük boyda bir model de piyasya sürecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.