btbilgi

İnsanlık çok uzun zamandır dünya üzerinde yaşıyor. Fakat sadece son 40 senedir gezegenimizin uzaydan nasıl göründüğünü biliyoruz. ABD’nin 1977’de attığı ilk dünya görüntüleme uydusu KH-11’den beri insanlar dünyayı yörüngeden inceleyebiliyor. Ama Google Earth Timelapse uygulamasının göstediği kadarıyla, durumlar pek de parlak değil.

Earth Timelapse, Google tarafından tasarlanmış bir uygulama ve 1984-2016 arasındaki uydu görüntüleri birleştirilerek yapılmış. Uygulamada aynı Google Maps’de olduğu gibi dünyanın istediğiniz yerine gidebiliyor ve bir zaman bandı üzerinde hareket ediyorsunuz. Petabytelar büyüklüğünde veriden meydana gelmiş bu sistem, dünyadan herhangi bir bölgenin 1984’den günümüze kadarki geçirdiği doğal değişikliği gözler önüne sunuyor.

2013 yılında kullanıma giren Earth Timelapse servisi, yenilenmiş haritaları ve NASA’dan gelen yeni imajlarla güncellenmiş. Sistemin oluşturulması için son 32 yılda elde edilmiş 5 milyon uydu görüntüsü birleştirilmiş. Ortaya çıkan teknoloji etkileyici ama dünyanın son yıllarındaki geçirdiği değişim ne yazık ki değil. Özellikle Las Vegas, Dubai ve Çin’deki Dalian gibi hızla gelişmiş alanlara bakılınca, insanlığın ne kadar çabuk yayıldığı ve çevreyi yokettiği çok açıkça anlaşılıyor.

Sistem üzerinden yıldan yıla kutuplardaki buzulların erimesi, göllerin kuruması ve hatta yokolması, orman alanlarının azalması takip edilebiliyor. Siz de sistem üzerinde kendi Earth Timelapse turlarınızı yaratabilir ve çevreye verdiğimiz zararı göstermek için örnek oluşturabilirsiniz. Yukarıda İstanbul’un son 32 yıldaki değişimini belgeleyen iki imaj seçtik. İstanbul’un nasıl büyüdüğünü, kuzey ve doğudaki orman alanlarının nasıl azaldığını karşılaştırma yaparak görmek mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...