btbilgi

“Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi”, kamu kurumlarının hizmetlerini geliştirmek ve bu alanda yeniliklerin şehirlere entegrasyonunu gerçekleştirmek için başlatılmış bir program. Bir sivil toplum kuruluşu olan Kamu Teknoloji Platformu (KTP) tarafından oluşturulmuş bu program dahilinde 2023’de üç şehrimizi akıllı şehir haline getirmek amaçlanıyor.

Akıllı şehir dönüşüm programında seçilmiş pilot iller Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya. Bunlardan 3 tanesinin 2023’e kadar dönüşümünün tamamlanması planlanmış. Bu şehirlerin belediyeleri binalarına kurulacak Akıllı Çözüm Merkezi ile ulaşımdan enerjiye, güvenlikten sosyal yaşama kadar birçok alanda yönetim tek merkezden sağlanacak. Dönüşüm konularında başı ulaşım çekiyor.

İlk Türk akıllı şehir dönüşümü 2023’de gerçekleşecek

Pilot projelerin arasında akıllı kavşaklar kurulması var. Kurumlararası işbirliği sağlanarak akıllı kavşaklar ile araç sayıları belirlenecek, sensörler ile trafik lambalarının süreleri ayarlanacak. Ambulans ve itfaiye gibi acil durum araçları GPS ile takip edilerek geçiş üstünlüğü sağlanacak. Böylece seçilmiş şehirlerdeki trafik yoğunluğu sorunlarının yüzde 25 kadar iyileştirilmesi amaçlanyor.

Başka bir pilot proje ise şehirlerde bisiklet kullanımı ile ilgili. Bisikletlerin toplu taşımayla entegrasyonunun sağlanacağı projede, akıllı bisiklet durakları da kurulacak. Toplu taşıma projesi kapsamında ise, ulaşım kartlarının birleştirilerek standart hale getirilmesi, akıllı duraklar ile duraktaki engelli ya da yaşlı yolcuların otobüs şoförüne önceden bilgi verilmesi gibi birçok alt fikir yer alıyor.

İlk Türk akıllı şehir dönüşümü 2023’de gerçekleşecek
Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl

Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Toplumumuz ve gezegenimiz için sürdürülebilir bir yaşam sağlamak üzere, var olan şehirleşme ve çevresel sorunlara yenilikçi çözümler üretmek için harekete geçerek geleceği planlamak zorundayız.” şeklinde konuştu. 2016 itibariyle belediyelerdeki uzmanlara akıllı şehir dönüşüm eğitimleri vermeye başladıklarını belirten Akçıl, belediyelerin hayata geçirdikleri akıllı uygulamaları www.akillisehirler.org portali üzerinden paylaştıklarını da iletti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.