btbilgi

Dernekler, vakıflar ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) bir yandan kendi alanlarındaki işlerle uğraşırken, bir yandan arka planda birçok meseleyle boğuşuyorlar. İdari konular, düzenlemeler, bağışlar, kurumsal iletişim gibi bir sürü konu bu kurumları ciddi şekilde uğraştırıyor. İşte Raklet projesi bu kurumların her türlü dijital altyapı ihtiyaçlarını çözmek için geliştirilmiş bir bulut platformu.

2015 Ocak ayında Gönen Eren ve Gerçek Karakuş tarafından oluşturulan Raklet, 18 aylık bir geliştirme sürecinden sonra ticari bir girişime dönüşmüş. Bugün ise Berlin ve San Fransisco’da ofisleri bulunan, 60’dan fazla ülkede 1.300’ün üzerinde kuruma hizmet veren dev bir topluluk yönetim servisi haline gelmiş. Sistemi STK’lar, dernekler, spor kulüpleri, site yönetimleri ve hatta politik partiler bile kullanabiliyor.

Dernekler ve STK’lar, bulut platformu Raklet ile daha verimli

Raklet sayesinde kurumlar kontak bilgilerini tek bir yerde güncel şekilde tutabiliyor, iletişimleri için entegre e-posta ve SMS sistemini kullanabiliyorlar. Etkinlikler oluşturup sisteme kayıtlı üyelerine bilet satabiliyor, indirim kampanyaları oluşturabiliyorlar. Kurumlar Raklet üzerinden bağış ve aidat ödemeleri de toplayabiliyorlar, bu ödemelere mobil cihazlardan yapılacaklar da dahil.

Son bir senede yarım milyon liraya yakın bir miktar, Raklet üzerinden üye kuruluşlara dağıtılmış. Ayrıca sisteme banka hesapları tanımlama yolu ile iktisadi işletme ve kurum hesapları gibi değişik tür hesaplar ayırt edilip, işlemler kolayca takip ediliyor. Böylece kurumlar sosyal sorumluluk projelerini daha açık bir şekilde takip edebiliyor.

Raklet kurucularından Gerçek Karakuş, “Raklet’i uluslararası ölçekte büyümesi için konumladık. Bugün dünya çapında 10 milyondan fazla dernek ve STK benzeri kurum bulunuyor. ABD’de yer alan 1,4 milyon STK yıllık 340 milyon dolarlık bir pazar oluşturuyor. O yüzden Raklet çeşitli ülkelerde farklı ödeme araçlarını da destekliyor, Iyzico, Paypal ve Stripe bunlardan üçü” diyor.

Dernekler ve STK’lar, bulut platformu Raklet ile daha verimli
Raklet kurucuları Gerçek Karakuş ve Gönen Eren

Bulut platformu Raklet’in dünya çapında benzerleri var. Karakuş’a göre bu örnekler Raklet ile bire bir aynı ürünü sunmuyor. Yalnız STK’lara odaklanan Blackbaud, halka açık bir şirket ve 3,5 milyar dolardan daha değerli bir şirket. Classy.com ise Salesforce’tan 18 milyon dolarlık yatırım aldı. Raklet’in Microsoft ile olan işbirliği burada oldukça önem arz ediyor.

Raklet, kurucularının kendi imkanları ile gerçeğe dönüşmüş ama daha sonra Microsoft Ventures Accelerator onlara 500 bin dolar değerinde teknoloji altyapı hizmeti vermiş. Ayrıca firma Techstars’a kabul edilip 120 bin dolarlık bir de yatırım almış. Raklet bu fırsatlar sayesinde gelişmesini sağlıklı şekilde sürdürebiliyor.

Raklet platformu 2017 sonu itibarı ile 1 milyon dolarlık işleme erişmeyi öngörüyor. Bu rakam sadece bağışları kapsamıyor, aynı zamanda aidatlar ve bilet satışlarını da içeriyor olacak. Firma sahadan edindiği tecrübe ile platformu geliştirmeye devam ediyor. Geleceğe yönelik hedefleri ise, küresel ölçekte en çok kullanılan kurumsal topluluk yönetimi servisi haline gelmek. Bu kadar kapsamlı, ayrıntılı ve profesyonel bir yaklaşım ile, bu hedef hiç de hayal gibi durmuyor…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...