btbilgi

Yerli teknolojilerin geliştirilmesi, ülkemizin geleceği açısından şu anda büyük önem taşıyor. Gelişmiş dünya ülkeleri 5G iletişim standartlarını belirleyebilmek ve teknolojilerini en kısa sürede devreye alabilmek için uğraşıyor. Türkiye’nin de milyarlarca dolarlık bu piyasadan pay alabilmesi için gerekli çalışmaların en acil şekilde yapılması önem arzediyor.

İşte bu fırsatı ülkemize sağlayabilmek için Turkcell ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğine gidiyorlar. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçura tarafından imzalanan protokol, iki kurumun 5G teknolojileri alanında ortak Ar-Ge çalışmaları yapmasını sağlayacak.

Yerli 5G teknolojisi için Turkcell ve İTÜ beraber çalışacak
İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçura ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu

İş birliği çerçevesinde İTÜ’nün Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilişim Enstitüsü ve Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi laboratuvarları devreye giriyor. Turkcell ise teknik altyapı olanakları ve teknolojik imkanlarını sunuyor olacak. Hem 5G teknolojisi çerçevesinde ürün ve hizmetler geliştirilecek, hem de İTÜ öğrencileri 5G teknolojilerine katkıda bulunabilecek fırsatları yakalayacaklar.

İmzalanan protokole göre, Turkcell ve İTÜ ulusal ve uluslararası 5G konferansları, sempozyumlar, seminer, çalıştay ve paneller gibi bilimsel etkinliklerde beraberce katılım gösterecekler. İki kurum telekomünikasyon alanındaki standartların belirlenmesi çalışmalarında da iş birliği yapacak. Ayrıca üniversite bünyesinde “İTÜ-Cell Araştırma, Geliştirme ve Test Ortamı” için altyapı oluşturulacak ve İTÜ Ayazağa yerleşkesi içinde bir araştırma merkezi olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.