btbilgi

2016 yılı çalkantılarla dolu geçti ama online alışveriş pazarı çok ciddi bir sıkıntı yaşamış gibi görünüyor. Temmuz ayı haricinde tüm aylarda büyüme yaşanırken, e-ticaret hacminde en büyük gelişmenin yılbaşı döneminde olması beklentisi var. Aralık ayında pazarın 6-6,5 milyar TL civarına yükseleceği tahmin ediliyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye e-ticaret pazarının şeklini ve kapasitesini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre 2015 yılında online alışverişin en yoğun olduğu ay, 5,6 milyar TL ile Temmuz olmuş. 2016’da ise Temmuz ayı dışında tüm aylarda, geçen seneye göre yüzde 20-30 artış gözlemlenmiş. 2016’nın Temmuz ayında ise büyüme sadece yüzde 1 kadar olmuş. 2016 Ağustos’unda e-ticaret sektörü hemen toparlanmış geçen seneye göre yüzde 29 büyüme yakalanmış.

Temmuz-Ağustos döneminin yılın en yüksek e-ticaret potansiyeline sahip aylar olmasının sebebi, online tatil ve seyahat harcamalarının çoğunluğunun online yapılıyor olması. 2015’deki online tatil harcamaları, toplam pazarın yüzde 36’sına denk düşüyor. Araştırmada 129 online tatil ve seyahat sitesinin cirolarının 8,9 milyar TL olduğu da belirtilmiş.

Aralık ayı ise hem yılbaşı hediye alışverişlerinin, hem de yılbaşı eğlencelerinin online satın alınmasından dolayı yüksek işlem hacmine sahip. 2015’de 5 milyar TL olan online ticaret miktarının, bu sene Aralık ayında 6,5 milyar TL’ye yükseleceği öngörülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.